© Община Лом

Биографията на летеца-изтребител бе представена от о.з. подп. Огнян Илиев. Макар и роден в Добрич, семейството на Списаревски се премества в Лом през 1919 година, когато Димитър е едва на 3 годинки, но в Лом преминава неговото детство, край Дунава се ражда и мечтата му да стане летец.

Как е загинал летецът и какъв е международният отзвук от неговата саможертва разказа полковник проф. д-р Мануш Христов, преподавател във факултет „Авиационен“ на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия.

„Ако историята си е казала думата, ако обстоятелствата около смъртта на Списаревски са ясни и фактите категорични, то ние имаме морален дълг да пазим жива паметта за този безмерен героизъм, да разказваме на младите, да ги възпитаваме в патриотичен дух и любов към Родината. Загинал само на 27 години в защита на мирното население на София в страшна битка с носещия унищожения на града враг, в която са свалени 5 противникови самолета, летецът печели непреходната признателност на целия български народ.“ – каза полк. проф. Христов, който бе съпроводен от курсанти от ВВВУ „Георги Бенковски“, които показаха бойни униформи и знамена от Втората Световна война.

Гости на паметното събитие бяха и майор Васил Цурински – началник на Военно окръжие –Монтана, офицери и сержанти от запаса и граждани. Събитието бе организирано от СОСЗР-Лом със съдействието на Община Лом.