Сред тези мерки Уручев посочи създаването на обсерваторен орган към ЕК, който да събира информация и данни относно покупните цени и цените на арендите, както и пазарното поведение на собствениците и арендаторите. На база събраната и анализирана информация, ЕП призовава ЕК редовно да докладва за земеползването, структурата на земеделските стопанства, движението на цените и развитието на националното поземлено законодателство на държавите членки.

На следващо място Уручев отбеляза, че докладът отчита проблемите с регулирането на пазара на земя в новите държави членки от Централна и Източна Европа след изтичане на мораториумите върху продажбата на земя на чужденци. „По-ниските цени на земята в тези държави провокираха засилен интерес към закупуването на големи количества земя от страна на неселскостопански инвеститори и международни холдингови дружества. Изправени пред необходимостта да защитят своите земеделски стопани, тези държави приеха редица разпоредби, които са в разрез с правилата на Вътрешния пазар (свободното движение на капитали) и Комисията стартира наказателни процедури срещу тях“, разясни Уручев.

Отчитайки тези проблеми, докладът призовава Комисията да публикува ясен и изчерпателен набор от критерии, които са съвместими с четирите свободи на ЕС и които държавите членки да вземат предвид при промени в националното си законодателство. „Нещо повече, с доклада настояваме да се осигури по-добър поглед на ЕП върху документите по процедурите за нарушение и насърчаваме ЕК да обмисли налагането на мораториум върху текущите процедури до изготвяне на въпросните критерии“, добави още евродепутатът.

Друга важна тема, залегнала в доклада, е свързана с достъпа на новите участници и младите земеделски стопани до обработваема земя. Владимир Уручев отбеляза, че основните препятствия са свързани с високите цени на земята, липсата на подходящо кредитиране и високото данъчно облагане при наследяване.

Не на последно място, докладът отчита връзката между концентрацията на земеделска земя и директните плащания по линия на ОСП. „Тази тема ще бъде подробно анализирана в преговорния процес по реформата на ОСП, но с настоящия доклад обръщаме внимание на необходимостта да се преразгледа системата на директни плащания. Последните следва да подкрепят земеделските стопани/арендатори, които реално обработват земята, а не формалните собственици/инвеститори“, коментира Уручев.