За седма поредна година жителите на село Моравица спазиха традицията и ритуала за спасяването на Кръста Господен на Богоявление. Енорийският свещеник отец Дилян Иванов отслужи тържествена Света Литургия в храм „Св. Николай Чудотворец“ и поведе миряните с литийно шествие към мястото за спасяването на Кръста.

В местността „Радово поле” отец Дилян отслужи празничен водосвет и хвърли кръста в студените води на вира. Шестима смелчаци се спуснаха към свещеното разпятие, но най-бърз бе най-младият от тях Емил Ценов, който за втори път пръв стигна до Кръста.

Емил каза, че е особено щастлив и се чувства горд, защото вярва, че трябва да пазим традициите си и да помним, че сме българи.

Според народните поверия, на този ден всички води по земята „се кръщават“ и придобиват лечебна сила. А този, който извади Христовия символ от студените води, ще бъде здрав и щастлив през цялата година. Това си пожела и Емил и поздрави всички именици и своите съселяни.

Под съпровода на гайдите водата във вира закипя от мъжкото хоро, водено от кмета на Моравица Росен Ценов

С празничен водосвет отслужен от енорийския свещеник отец Васил и спасяването на Светия Кръст от водите на р. Средна река за втора поредна година в село Ослен Криводол почетоха празника Богоявление. Трима смелчаци - Кирил Начев, Пламен Методиев и Васил Русков, които и миналата година скочиха в реката, за да спасят символа на вярата.

Тази година щастливият късметлия бе Васил Русков, който поведе богоявленското хоро в реката. Победигелят получи специално приготвена празнична погача, украсена с венец (символ на радост веселие, пълнота, защита от болести), кръст (символ на висша закрила, берекет, благоденствие, плодовитост), крива кръстачка (силна и сигурна защита от болести и зли духове) и житни класове (символизират плодородие и пълна къща).

Високо горе в Балкана, жителите на село Игнатица също спазиха традицията за спасяването Кръста Господен. Пръв до символа на разпятието стигна Крум Иванов.