
Жители и гости отново имаха възможност да станат част от приготвянето на домашен сапун, представено от носителките на умението – Венета Коцева, Бойка Цолова и Здравка Николова.
На специално подготвено за целта място беше показан нагледно процесът на приготвяне на домашния сапун – от подготовката за варенето и основните съставки до същинското варене и рязането на калъпи, които местните наричат още „кръпелчета“.
Варенето може да отнеме и часове, а процесът трябва добре да се познава, защото може и да не се изкара сапун. Готовият продукт се оставя едно денонощие да стегне и се реже на калъпи с конец, завързан за две дъсчици. Не може да се ползва веднага, за да не получи човек алергична реакция. Оставя се на тавана в къщата да съхне няколко месеца и чак тогава е готов, обясниха местни жители.
Всяка година умението за варене на домашния сапун се предава на жител от друго населено място. Този път това бе Ценка Джамбазова от Троян, която с нетърпение е очаквала празничния ден.
Специално участие в тазгодишното издание на фестивала имаха Младежка театрална формация "Темп", при Младежкия дом във Враца, с ръководител Георги Врабчев. Представлението им отведе гостите назад във времето, припомняйки им за позабравени български традиции и обичаи.
Във фолклорната част на събитието гости бяха народните певици Елена Катранкьовска и Гуна Иванова, ФТ Ансамбъл „Мездра“, Танцов състав от село Челопек и певчески формации от селата Чомаковци и Оселна.
Фестивалът се проведе под наслов „Надежда за Галя“. В благотворителната кауза се включиха домакините, с продажбата на домашен сапун и гости на селото, които бяха подредили свои щандове в „алеята на занаятите“. Общата сума, която бе събрана е 4292 лева и ще бъде преведена към сметката на Галя Попова, която е родом от село Царевец. Жената от дълги години се бори с тежко заболяване. Последната ѝ надежда е скъпоструващо лекарство от Америка, а необходимата сума е 300 000 лв.

***
Традиционното за селото варене на домашен сапун е вписано в Националната листа „Живи човешки съкровища - България“ 2021 г.“. Занаятът е един от одобрените от Националният съвет за нематериално културно наследство към Министерството на културата и е вписан в листата за нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.