В събитието взеха участие комисарят по здравеопазване на Европейската комисия, г-н Андриукайтис, генералният директор на Генерална дирекция ”Наука и иновации” на Европейската комисия, Жан-Ерик Паке, директорът на Дирекция “Биоикономика” при ГД “Наука и иновации”, Джон Бел и представители на Европейската комисия и европейски агенции за Научни изследвания и иновации, представители на Европейски и световни научни институции. Разискваха се инструментите за постигане на бъдещите агро-хранителни системи, които са устойчиви, гъвкави, отговорни, разнообразни, конкурентноспособни и приобщаващи за всички групи на обществото.
Илиана Филипова, изпълнителен директор и зам. Председател на Търговско-промишлена палата - Враца, България, бе говорител на конференцията в Паралелна Сесия 8: “Изграждане на екосистеми за изследване и иновации и нови решения за трансформиране на хранителните системи”. Тя представи проекта „БАЛКАНЕТ“ и говори за предприемачество и изграждане на умения за трансформация на хранителните системи.
Срещите и дискусиите между участниците в конференцията, включително политици, водещи изследователи и експерти по темата, ще допринесат за анализ на възможностите за насърчаване на публично-частното партньорство и за увеличаване на процесите на приобщаващо участие, включващи организации и фирми от различни сектори.
Подходът "модел на четириъгълната спирала" на Консорциума, изпълняващ проект "БАЛКАНЕТ", включва партньори от четири области: Управление, Бизнес, Образование и Неправителствени организации. Този системен подход отговаря на политиката на ЕС в „Храни 2030“ и нейните четири основни приоритета: устойчиво и здравословно хранене, климат и интелигентни и екологични устойчиви хранителни системи, кръговрат и ефективност на ресурсите на хранителните системи, иновации и упълномощяване на общностите.
Освен пленарните и паралелните сесии, на Конференцията имаше изложение "Наука и иновации в сферата на храните", на която се представиха иновативни изследователски проекти, стартиращи фирми и устойчиви хранителни технологии, и със свой щанд проектът „БАЛКАНЕТ“ бе широко разпространен.