"Очакваме, че сме намалели. Това, което показват числата от текущата демографска статистика, е че с около 50-60 000 на година се стопяваме. Било поради миграция или смърт, имаме такива тенденции и те са устойчиви", допълни Янчева.
Новото преброяване на населението ще бъде на 22 януари в 00:00 ч. в така наречения критичен момент, т.е. всички събития, които ще бъдат регистрирани са към този момент. В момента текат подготвителните етапи.
Преброителите ще работят от 1 до 15 февруари, когато ще се обхождат домовете.
От 22 януари до 1 февруари ще има електронно преброяване. Дублиране няма да има, ако хората са се преброили електронно, преброителите ще минат само да съберат уникалните кодове и да преброят евентуално тези, които не са се преброили електронно. Янчева обясни, че един човек може да преброи и членовете на семейството си електронно, но не трябва да се използва един и същи имейл адрес при регистрацията. Съгласно закона преброяването е задължително и трябва да се отговори на всички въпроси, като в отговорите съществуват опциите: "Не желая да отговоря" или "Не мога да отговоря".
Около 23 000 преброители и 6000 контрольори ще бъдат необходими, вече започна и етапът по набирането им. По думите на зам.-председателя на НСИ заплащането на преброителите ще бъде доста по-високо от миналия път.
"Те трябва да бъдат комуникативни хора, да имат средно образование, да не са осъждани, хубаво е да не бъдат от такива служби, които се свързват с проверки, с репресии, да не са от полицията, от данъчните служби, защото хората имат нагласи към тези служби. Нас не ни интересува дали жилището, в което живеете е законно или незаконно, има или няма Акт 16, за нас е важно да установим към определения момент дали живеят хора, колко хора с каква възрастова структура, защото преброяването е в основата на много управленски решения", заяви още Янчева.