Столичната община и сградата на Министерството на здравеопазването ще бъдат сред осветените сгради. С цветовете на редките болести ще светнат и зданията на пантеона на възрожденците в Русе, крепостта „Царевец“ във Велико Търново, паметникът „1300 години България“ в Шумен и др. В страната ще има и флашмоб с пускане на балони, на които е изобразена разперена ръка в цветовете на редките болести.

В 25 населени места доброволци ще организират инициативи, които да привлекат вниманието на обществото към редките болести. Отбелязването на деня е важно, защото правим не само информационни кампании, но и такива, които са свързани с темата как да се живее с рядко заболяване, каза Владимир Томов.

Може да се каже, че около 350 – 400 000 души са засегнати в България от редки заболявания, каза Томов. Не говорим само за пациенти, а и за техни близки и семейства, посочи той. Владимир Томов обясни, че се смята така, защото когато има хронично болен човек, това засяга и всекидневието на цялото семейство.

Хемофилия и болест на Гоше са сред примерите за рядко заболяване, посочи Томов. Той каза, че в някои случаи пациентите са с животозастрашаващо състояние, а терапията продължава през целия живот. Владимир Томов си пожела един ден пациентите с редки болести да бъдат напълно излекувани.

Световният ден на редките болести се отбелязва от 2008 г. през последния ден на февруари като месец с "рядък" брой дни.