Позовавайки се на данни от Националния осигурителен институт (НОИ), лидерът на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева съобщи пред "Монитор", че 8000 учители са назначени на срочни договори, вместо на постоянни, което е нарушение на Кодекса на труда.
Това е порочна практика от страна на училищните директори, с която се цели спестяване на средства от делегираните бюджети. Така например един учител се преназначавал за началото на учебната година, като по време на лятната ваканция не се водел на работа никъде.
Такева разказа, че учителите на срочни договори, не можели нито да се пенсионират, нито да отидат през лятото на бюрото по труда, защото нямат необходимите 9 месеца изработени през годината.
По този повод образователният министър Красимир Вълчев обясни пред "Монитор", че през юни е изпратил писмо до директорите през регионалните управления, в което бил категоричен, че тази практика трябва да се прекрати и че учителската работа не може да се третира като краткосрочна или сезонна.
В същото време има недостиг от около 3600 учители преди началото на учебната година. Традиционно най-голям е дефицитът на учители по математика, физика, химия, биология, информатика, информационни технологии и чужди езици. Недостиг има и при учителите в детските градини, обясни още шефката на СБУ.
От септември учителските заплати да бъдат увеличени от първи септември. Така минималното основно възнаграждение за педагозите ще скочи от 660 лв. на 760 лв. Толкова ще бъде и базисната заплата за възпитатели, логопеди, педагогически съветници, хореографи, треньори по спорт, рехабилитатори на слуха и говора и ръководители на направление "Информационни комуникационни технологии".
Основните възнаграждения за старшите педагози и възпитатели пък ще набъбнат от 688 лв. на 792 лв. При главните учители увеличението ще бъде със 110 лв. - до 836 лв. Новата основна минимална заплата при заместник-директорите ще се промени от 770 на 887 лв., а при директорите – от 825 на 950 лв.
Източник: monitor.bg