Експертът в Областната администрация Анатоли Георгиев съобщи, че за останалите 13 обекта е изготвен проект на стойност 290 434 лв., но на този етап няма финансиране. Участъците, които е предвидено да бъдат почистени са: по река Ботуня - при селата Краводер, Ракево, Добруша и между Голямо Бабино и Криводол; по река Искър - при гара Струпец; по река Рибине - при селата Девене и Три Кладенци; по река Лева и река Въртешница - при с.Бели извор, Власатица и в кв. Бистрец малко преди вливането й в р. Лева; по река Гостиля - при с. Търнак и при река Лесковска - при с. Лесковец.
Георги Младенов, представител на Държавна агенция за метрологичен и технически надозор (ДАМТН), посочи, че във всички язовири в област Враца има свободен обем и няма пряка опасност за населението. "Хората, които отговарят към общините, изпускат язовирите до ниво да имат определени свободни ретензионни обеми.Това е във връзка с издадени предписания на ДАМТН, както и на Областна администрация - Враца. Към момента може да се каже, че нещата от тази гледна точка не са опасни”, заяви Младенов. Той посочи, че досега не са налагани санкции на общините, но ако не се спазват предписанията, ще се стигне и до актове. Всеки един от кметовете представи информация за състоянието на язовирите на територията на съответната община, проблемите с тях и с речните корита.
”Държавата трябва да подкрепи общините, които нямат финансов ресурс, но имат проблемни язовири и реки”, предложи инж. Десислава Тодорова, кмет на община Борован. Кметът на община Мизия Виолин Крушовенски посочи, че трябва да се обърне внимание на руслото на река Огоста и на вливането й в Дунава. Той допълни, че в общината е водосборът на водите от две области.
След направено предложение от Виолин Крушовенски, областният управител Момчил Младенов пое ангажимент дежурният в Областна администрация, който всяка сутрин получава информация за нивото на водния стълб в язовирите в десетте общини в областта, да връща обратна информация на кметовете за нивото на водните съоръжения в най-опасните общини, където има проблемни язовири, а именно Борован, Мизия, Бяла Слатина и Хайредин.
В срок до 1 март кметовете на общини в област Враца могат да сигнализират на областния управител за допълнителни критични съоръжения и участъци. Момчил Младенов заяви, че ще обобщи информацията за проблеми в инфраструктурата, язовирите и речните корита и ще я докладва на следващото заседание на Министерския съвет.