Има демографски спад и той ще продължи, защото децата у нас намаляват, а след 2028 г. ще има още по-голям спад, тъй като сега има един малък демографски бонус - няколко години, заради родените от 2002 до 2008 г., когато имаше повишение на раждаемостта в България, и тези деца, когато станат на 18 години, отиват да учат в университетите, обясни Стойчев.
Той отбеляза, че родените у нас след 2008 г. рязко намаляват, което ще се отрази съществено на броя на студентите след 2028 г. "Тогава ще има още по-голям срив", заяви Стойчев.
Колко чуждестранни студенти учат в български университети и как може да се увеличат?
На въпрос как може българските университети да привлекат повече чуждестранни студенти, Георги Стойчев отговори, че вече чуждестранните студенти, които учат в български университети, не са основно от Гърция. Но най-много са от Гърция, Великобритания, Украйна, Германия. Вече привличаме студенти от много страни, а не само от съседни държави.
Като не е задължително чуждите студенти да идват у нас да учат "Медицина" и "Ветеринарна медицина" заради по-ниски такси, а защото това е много търсена специалност навсякъде. "Ако даден студент не го приемат да учи "Медицина" в собствената му страна, отива да учи в друга държава", коментира Стойчев.
През 2024 г. в България има 15 737 чуждестранни студенти, което е 8,6 процента от всички действащи студенти в страната. За сравнение, този дял се е удвоил за последното десетилетие. Това показват данни от Националния център за информация и документация (НАЦИД), които се актуализират ежегодно в Рейтинговата система на висшите училища. През 2024 г. почти 9000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз (ЕС), а почти 7000 са от страни членки на ЕС.
Студентите от Гърция у нас са 3147, от Великобритания - 2221, от Украйна - 1655, от Германия - 1484, от Италия - 1031, от Република Северна Македония - 835, от Турция - 524, от Индия - 510, от Сърбия - 477, от Ирландия - 431.
В топ 5 на направленията, предпочетени от студентите, идващи от ЕС, са най-престижните медицински направления: "Медицина", "Дентална медицина", "Ветеринарна медицина" и "Фармация". Всеки двама от трима чуждестранни студенти от страни в ЕС се записват да учат "Медицина" и това направление е абсолютен фаворит с почти 4500 чужди студенти. Освен медицински направления, студентите от страни в ЕС учат и специалности от транспорта, корабоплаването и авиацията.
По-голямо разнообразие от професионални направления показват данните за студентите от страни, които се намират извън ЕС. При тях отново фаворитът е "Медицина", като един от трима студенти от страни извън ЕС учи в това направление. Второто място отново е за стоматологията, като и за тази група студенти 10% избират зъболекарската професия, както и за студентите от ЕС.