Състезание по спортен риболов за хора с нарушено зрение се проведе на язовир "Огоста", на полуостров Расника, в района на садките. Всеки от 16-те отбора е от по трима състезатели. Председателят на клуба по риболов към сдружението "Огоста"-Монтана Захарин Савов обясни правилата. Задно с Евтим Лозанов са съдии на турнира.
Риболовът е на дъно. Най-често състезателите използват спирала с бял червей или сладка царевица. Всеки от участниците с нетърпение чака да чуе звукът от уловена риба на въдицата си.
Бончо Бонев е председател на спортен клуб за слепи "Успех"-Варна и не скри, че е запален рибар.
"Риболовът е един добър начин за релаксация на всички хора, както и в частност на хората със зрителни увреждания."
На специален смолянски царевичен качамак заложи Теменужка Миткова, председател на спортен клуб "Орфей".
"Всяка година участвам в състезания по риболов. В Монтана идвам за втори път."
От отбора на домакините от Монтана участва Георги Фердинандов, познат сред приятелите си със своя шеговит характер.
"Цяла нощ не съм спал, само за това мислих."
Спортният риболов за хора със зрителни увреждания в страната се практикува повече от 25 години, разказа Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите.
"Първо започнаха нашите колеги от Кюстендил да го развиват като спорт, след което се пренесе в София и оттам в цялата страна."
Победител в отборното класиране е "Успех"-Варна, следван от "Светлина"-Шумен и "Пауталия спорт"-Кюстендил.
Наградата за първа уловена риба получи Тодор Георгиев от Габрово, а призът за най-голяма риба беше за Румен Трендафилов от Перник, платика - 370 грама.
На състезанието по спортен риболов за хора със зрителни увреждания на язовир „Огоста“ участие взеха отбори от Варна, София, Шумен, Силистра, Кюстендил, Благоевград, Смолян, Ямбол, Габрово, Перник, Плевен, Петрич и Монтана.
Източник: БНР Видин