Но най-голямата й творба остава романът „Първите сто годинии, посветен на съдбата на съдбата на българските родове Смилец и Раксин, и тяхното преселване в Италия". Той е панорама на една историческа действителност, наситена с премеждия, силни характери инеочаквани конфликти.
В психологическа атмосфера се проследяват личностите на героите сблъсъка им се една епоха, трудна и многопосочна... в романа се проследяват съдбите на четири поколения българи, които преминават в своята зрялост изпитания, изграждащи могъщи характери, жертвоготовност и войнски добродетели. Петър, син на Ивац, Андрей Смилец, Асен Андрей и Раксин, както и тяхната правнучка Ана пишат сами историята на своя род, която е история на целия народ.
Дядо й Иван Цонов е бил два пъти кмет на Мала Кутловица след Освобождението. На него посвещава разказа си „Стара дружба“.
Куна Троанска е родена в град Фердинанд през 1920-та година. След като завършва прогимназия в града, учи отначало в Лом, а след тoва и във Враца. Завършва философия в Софийския университет.
Майка е на три деца. Дъщеря й Биляна е автор на поезия и драми. Единият от синовете й е Ясен Кавада е писател-хуморист издател на „Хумористичен вестник“, а другият Кавадарков е актьор в Народния театър „Иван Вазов“.
Първа за чаровната и романтична пиеса изравя сведения от прахта Лета Тодорова като уредник в Историческия музей в Монтана.
Прикована за леглото, изкушената от художественото слово Куна Троанска намира в писането отдушник за страданията си.
"Двайсет години живях с разказите й за старите жители на Кутловица и Фердинанд, Мало буче, откъдето е дошъл праотецът ни Цоно от рода Мишковци. Много късно се сетих да опиша най-ярките личности, нелепи случки, забавни произшествия, по които написах цяла книга с разкази за живота на стария град. В детството ми бяха старите войници, оцелели от войната, войник с прозвище „слънцето“ , мъжете от рода, върнали се живи, но душевно пречупени, си отиваха без време от живота, братът на дядо ми Христо загина на война и името му е написано на паметна плоча на площада – Ангел Троански.
Старото училище, за него майка ми говореше с трепет и любов десетилетия. До последния си час писателката споменава учителката си Надя Попова Савова, споделя синът й Ясен Кавада.
Книгите й не излизат веднага на бял свят, тя чака дълго, докато узрее моментът, докато дойде времето да разведе своите читатели сред преломните събития на историческото минало. Оставя девет отпечатани книги проза и поезия. През 1992 година първата й поетична книга „Пристигам без да съм пътувала”, следвaт „Исторически повести“, "Завръщане" -лирика, повестта „Скалче слиза от планината“, „Разкази и повести“ 1994, Преселници, „Рада“- проза 1995 и „Добрил Капинец“- 1996.
Авторката се увлича от историята. В стихосбирката „Пристигам без да съм пътувала“, тя изповядва
„Като в стариенн тракийски съд
в мене са събрани
дни, години, хиляди.
И като в него езикът на древните говори с мен.“
За да възхвали геройството тя пише новелата "Велико войвода“ с характерното родолюбие и красотата на човешките отношения.
Странни са нейните вълнения, лутания и видения. В стихотоврението „Вдъхновение“ публикувано в книгата „Завръщане“ пише:
И песни пее, и ги поставя в мен
като вълни от първа до девета.
Деветата е страшна и неудържима.
Навлезе ли във мен,
аз се събуждам раздвоена.
Деветата вълна от стихове
ме покорява,
изчезват всички уродливи рими, черни мисли
и моите неизживени грехове.
След деветата вълна събличам дрехата
ненужна, стара, с чужда кройка.
Настигна ме огнено море
и постави в мен песните
като вълни от първа до девета.“
Куна Троанска е член на Съюза на нзависимите писатели. Нейни книги се намират в Конгресната библиотека на Вашингтон, Публичната библиотека – Ню Йорк, градската библиотека -Чикаго и Библиотека имени Рудонино- Москва.
Камелия Василева
Коментари за "Парализираната Куна Троанска от Фердинанд намира пристан в поезията"
от Петър Пенчев Троянски • 06.02.2017
Необходими уточнения: Иван Цонов е бил кмет на град Голяма Кутловица (посоченото Мала Кутловица е било село край града, днес квартал). Както и името на моя дядо, загинал в Първата световна война е Ангел Троянски, това е фамилията на големия род, преселен от махала край град Троян. Фамилията Троански се възприема доста късно от двамата поети от рода - Куна и нейния племенник Христо, по разказите на поета Ламар за началото на нашия род от баба Троа, която е от рода на Паисий. Иначе благодаря на уважаваната журналистка и поетеса Камелия Александрова за поетичния език за поетесата от нашия род - леля Куна.
Всички коментари