Коментари за
Парализираната Куна Троанска от Фердинанд намира пристан в поезията
„И съзрях наклонени везните на дните си“
Красивата Куна Троанска, родена в град Фердинанд, израснала като писателка, обградена между четири стени от тежка болест. Парализирана на 58 годишна възраст в продължение на 20 години пламъкът на душата й не угасва. Цялата природа, всички спомени и житейски познания остават живи в съзнанието й и се възраждат върху белия лист. Писателката ляга на легло, за да каже един ден „моето благословено боледуване“, защото едва тогава намира покой и се връща към поезията, нейната съдба от ранна младост.
Тя живя с голяма обич към своя народ и изгаря с неговите проблеми. Най- голямото й постижение са повестите й „Жените на Омуртаг“, „Драгота Горазд и неговото лутане по земята“. В тях се разкрива новият поглед към нашата история, разкрепостената душевност на героите й, крехкия свят на женските образи с тяхното предвечно предназначение да дават живот. Прозата й е характерна, с психологическа вглъбеност и богата събитийност. Раждат се поемите „Жив плет“, „Лаокоон“, „Сердите“.
от Петър Пенчев Троянски • 06.02.2017
Необходими уточнения: Иван Цонов е бил кмет на град Голяма Кутловица (посоченото Мала Кутловица е било село край града, днес квартал). Както и името на моя дядо, загинал в Първата световна война е Ангел Троянски, това е фамилията на големия род, преселен от махала край град Троян. Фамилията Троански се възприема доста късно от двамата поети от рода - Куна и нейния племенник Христо, по разказите на поета Ламар за началото на нашия род от баба Троа, която е от рода на Паисий. Иначе благодаря на уважаваната журналистка и поетеса Камелия Александрова за поетичния език за поетесата от нашия род - леля Куна.