
Тези майсторски изработени реплики включват: кана с канелюри, кана, фиала и посребрена и частично позлатена чаша – артефакти, свидетелстващи за високата култура и изкуство на древните трибали. Оригиналът, изработен от сребро със златни инкрустации, се съхранява в Националния археологически музей към БАН
Част от съкровището е открита през 1925 г. от Александър Йончев, докато обработвал лозето си. Друга част е намерена десет години по-късно, докато същият човек строи постройка в парцела си, каза за БТА Александра Петрова, археолог и завеждащ отдел "Археология" към Регионален исторически музей (РИМ) – Враца.
По думите ѝ то е открито в местността "Гладно поле" край Букьовци (селото, което впоследствие е преименувано на Мизия – бел.ред.). Тя добави, че съкровището съдържа няколко сребърни съда, плетена верижка и украса за гърди, която се състои от фибули. Съкровището датира от втората половина на 5-и в. пр. Хр. и втората половина на 4-ти в. пр. Хр., а хронологията му е близка с тази на Рогозенското съкровище.
В Мизия гражданите ще могат да видят репликите на Букьовското съкровище на 13 февруари, когато е предвиден празник от местната администрация.