Анализът е изготвен във връзка с предстоящия утре Световен хуманитарен ден, който се отбелязва от 2008 г. 19 август официално е обявен за Световен хуманитарен ден от Общото събрание на ООН като ден за признание към хуманитарните работници. Всеки един от тях с риск на живота си изпълнява своите задачи в духа на хуманизма. Този ден е и призив към хората в защита на един по-хуманен свят.
По данни на европейската статистика страната ни през последните пет години заделя около 0,09 на сто от брутния национален доход за различни хуманитарни дейности, при среден показател за ЕС от 0,51 на сто. През 2010 г. сумата, която е заделяла страната ни за хуманитарни помощи е била 0,04 на сто, показват данни на Евростат.
До средата на 2016 г. българската хуманитарна помощ е достигнала до хиляди бежанци и насилствено разселени хора, както и хора в нужда, засегнати от военни кризи или природни бедствия. Страната ни е помогнала с хуманитарни помощи на население в страни от различни региони: Афганистан, Сирия, Ирак, Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония, Украйна, Грузия, Непал, Еквадор, Хаити и др.
Страните от ЕС са най-големият донор в световен мащаб на средства за хуманитарни дейности - само през 2016 г. общността е изразходвала над 75 милиарда евро за различни хуманитарни помощи, пише БТА. За сравнение, страните извън ЕС, които са членове на Комитета за подпомагане на развитието, са отпуснали средно 0,21 на сто от своя брутен национален доход /БНД/ за помощи за развитие, при 0,51 на сто от ЕС през миналата година.
През миналата година пет държави-членки на ЕС са отпуснали 0,7 процента от брутния си национален доход /или повече/ за официални помощи за развитие и хуманитарни дейности: Люксембург - 1 процент, Швеция - 0,94 на сто, Дания - 0,75 на сто, Германия и Великобритания - по 0,7 на сто. Друг голям донор извън общността е Норвегия, като страната е отпуснала хуманитарни помощи от 1,1 на сто от БНД, а Турция дори е надвишила средния показател за ЕС от 0,7 процента и е отпуснала хуманитарни помощи за 0,8 на сто от своя БНД.
През последните 20 години жертви на нападения по време на работа са станали над 3800 хуманитарни работници в различни горещи точки на света. За последните години военните конфликти са се увеличили десетократно, а почти толкова са се увеличили и бедствията - природните и тези, причинени от човешката дейност.
Повече от 130 милиона души в момента се нуждаят от хуманитарна помощ, а близо 60 милиона са напуснали домовете си. По актуални данни на експерти - само за първоначалното посрещане на нуждите на хората в беда в световен мащаб, са необходими около 40 милиарда долара, а ЕС е отпуснал само за миналата година два пъти по-голяма сума, отчита Евростат.
По последни актуални данни, само за съвместния проект, реализиран в Турция с финансиране от ЕС, който ще има за цел да осигури качествено здравно обслужване на сирийските бежанци, ще са необходими около 300 милиона евро. Други около три милиарда евро са необходими за образователни, социално-икономически и инфраструктурни цели, които са извън хуманитарните помощи за мигрантите в Турция.
Източник: bta.bg