В националните паркове е строго забранено паленето на огън на открито. В 90% от случаите пожарите се дължат на невниманието на човека. Пожарите, причинени от човешка небрежност, водят до значително увреждане на защитената територия и е необходим дълъг период за възстановяване.
Навлизането във водните площи е забранено, а забраната се отнася за навлизане във всички езера и реки на територията на парковете. Целта е да се запазят екосистемите на водните басейни и да се предотврати нарушаването на естествената среда на обитаващите ги животински видове. Освен това плуването в езерата може да бъде опасно за човешкото здраве, тъй като водата е много студена и може да предизвика хипотермия.
Забранено е движението, паркирането и престоят на моторни превозни средства, включително и на мотоциклети, АТВ и УТВ, без разрешително от дирекцията на парка, извън определените и обозначените за тази цел пътища. Не трябва да се използват нерегламентирани моторни превозни средства за достъп в границите на националните паркове. В парковете се насърчава предимно пешеходният туризъм.
На територията на националните паркове е забранено брането на цветя, тъй като сред тях има редки и застрашени от изчезване видове. Туристите могат да събират горски плодове, гъби и лечебни растения единствено за лични нужди в количества и по правила, определени с Плана за управление.
Забранено е замърсяването на терените и водите с отпадъци. Пластмасови и стъклени бутилки, угарки от цигари, найлонови торбички са само част от отпадъците, които се срещат по време на разходка в планината. Освен естетически проблем, те са сериозна заплаха за екосистемите.
Забранено е унищожаването на скални образувания, събирането на вкаменелости и минерали.
Забранен е риболовът на територията на парк „Рила“ и парк „Пирин“ извън определените и обозначените за това места. Риболовците трябва да притежават валиден риболовен билет и да използват изкуствена стръв. На територията на парк „Централен Балкан“ риболовът е изцяло забранен.
Забранено е къмпингуването, освен на специално обозначените места, разположени близо до планинските хижи. Тези зони са ясно обозначени и предназначени за разполагане на палатки.
Ловуването и безпокойството на дивите животни е строго забранено. Забранено е разхождането на свободно пуснати домашни кучета, тъй като е възможно да предизвикат безпокойство на дивите животни.
Нарушителите на режимите и нормите, валидни в националните паркове, подлежат на санкции от 500 до 5 000 лв. за физическо лице и до 10 000 лв. за юридическо лице.
Достатъчно вода и храна, подходящо оборудване и облекло, избягване на самостоятелни преходи, особено в по-високите части на планината, препоръчват от ведомството. В случай на инцидент, туристите да сигнализират в Планинската спасителна служба.
Задължително е всички посетители да се придържат към обозначените туристически маршрути, за да не се увреждат природните местообитания. Това условие е и в интерес на сигурността на посетителите.
През май беше отбелязан Денят на парковете в България. Празникът допринася международните политически решения и споразумения да стигнат до местните общности и да се подобри разбирането за предимствата от близостта със защитената територия. Денят се отбеляза с разнообразни инициативи, насочени предимно към децата и запознаването им с опазването на природата.