Увеличават се размерите на минималните осигурителни доходи (МОД) по основни икономически дейности и квалификационни групи професии. Увеличението се състои в следното: тези, които са по-ниски от МРЗ за 2025 г., се изравняват с МРЗ и стават в размер на 1077 лв., а останалите остават без промяна. По-този начин за голяма част от дейностите МОД-овете от първата до последната колона са равни на 1077 лв. Виж таблица на МОД от 01.04.2025т.

Увеличава се минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица (вкл. регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители) в размер на 1077 лв. Запазва се регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводителите да не определят окончателен размер на осигурителния доход за дейността по производство на непреработена растителна и/или животинска продукция.

Увеличава се максималният месечен размер на осигурителния доход от 3750 лв. на 4130 лв. Увеличението е в размер на 10.13%.

За дните на лицата в неплатен отпуск се дължи здравна осигуровка върху половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, тоест върху 538.50 лв (увеличение).

За дните на лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете се дължи здравна осигуровка от работодателя върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, който е в размер на 1077 лв (увеличение).

Здравната вноска за безработните се изчислява на 43.08 лв. на месец (увеличение).

Запазват се размерите и разпределението на осигурителните вноски за фондовете "Пенсии", "ОЗМ", "Безработица" и здравноосигурителната вноска.

Запазва се нулева вноска за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" (ГВРС).

Запазва се необлагаемият размер на ваучерите за храна от 200 лв. месечно за наето лице.

Времето в неплатен отпуск, което се зачита за осигурителен стаж, е до 30 работни дни за календарната година.


Източник:.focus-news.net