С отварянето на втория прием по мярката, разплащателната агенциядопълва списъка на допустимите за финансиране дейности.
Освен за закупуването на нови машини и съоръжения, свързани с процеса на производство и съхранение на вино, бенефициентите ще могат да кандидатстват и за строително-монтажни работи по изграждане, надстрояване, пристрояване и/или реконструкция на сгради, предназначени за производство и съхранение на вино, контрол на качеството на произведените вина и др.
От финансова подкрепа по мярка „Инвестиции в предприятия“ могат да се възползват предприятия, вписани като винопроизводители в лозарския регистър, поддържан от Изпълнителната агенция по лозата и виното, както и организации на производители, асоциации на организации на производители и междубраншови организации в сектор винено грозде.
За финансовата 2020 г. определеният бюджет по мярката е над 16,3 млн. лева, а за финансовите 2021 г. и 2022 г. - над 16,6 милиона лева годишно. Максималната стойност на един проект не може да надхвърля 800 000 евро, а максималният размер на общо допустимите разходи за целия период на Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2019-2023 г. за един кандидат е 2 000 000 евро.
Допустимият процент на европейско финансиране по подадените проекти ще се определя в зависимост от вида на предприятията. Микро, малки и средни предприятия ще могат да получат до 50% финансиране от ЕС, големите предприятия с годишен оборот под 200 млн. евро и по-малко от 750 служители - 25%, а големите предприятия с оборот над 200 млн. евро и над 750 служители - 15%. Оставащата част от разходите ще бъде за сметка на кандидатите за предоставяне на финансова помощ.
За удобство на потенциалните бенефициенти, на официалната интернет страница на ДФ „Земеделие“ са публикувани както често допусканите грешки, така и образци на документите за кандидатстване.
Мярка „Инвестиции в предприятия“ се приложи за първи път като част от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор през юни 2019 г. След обработка на депозираните заявления за предоставяне на финансова помощ са сключени 43 договора на обща стойност 30 190 727,63 лв. Одобреното европейско финансиране по тях е в размер на 15 095 179,17 лв.