Проф. Кантарджиев каза още, че към момента най-засегната от заболяването е Южна Гърция, като преди три години такава е била северната част на страната, където българските граждани предпочитат да летуват.
"Сега в Северна Гърция има много малко случаи на западнонилска треска. В Сърбия тази година също са по-малко случаите на тази треска. Мерките са ограничаване на контакта на комарите с нашето тяло. На първо място - използване на репеленти, отблъскващи комарите вещества, които се поставят по кожата или по дрехите, за да не ни хапят комари. Второ - на места, където има комари, трябва да се предпазваме, също така, трябва да знаем, че трябва да бъдем облечени. Един кат дрехи обаче не предпазва от ухапване на комар. Трябва да се ползват две фланелки, ако не искаме да бъдем хапани през дрехите, по гърба, гърдите и ръцете", посочи проф.Тодор Кантарджиев.
Той добави, че комарите у нас хапят най-силно вечер и през нощта, докато тропическите - през деня, най-често по долните крайници. Специалистът посъветва още да се предприемат мерки като използването на уреди против комари и да се поставят комарници на прозорците.