В момента влизат средно около четири - пет хиляди кубични метра вода на денонощие, а разходът е между 55 и 60 хиляди кубика, поясни инж. Иванов.
Според него за момента не се налага въвеждането на воден режим, но е време за валежи от дъжд и сняг, което би променило ситуацията. Той коментира, че с тези темпове на засушаване язовирът губи около милион – милион и 200 хиляди кубични метра вода месечно и ако количеството вода падне до осем милиона кубични метра, тогава вече трябва да започне да се мисли с перспективи - какво ще бъде след шест месеца.
Селищата с частично ограничено водоподаване на територията на областта са в планинските райони. Те се захранват от речни водохващания. Това са селата Главановци в община Георги Дамяново и Железна в община Чипровци.
Три населени места в област Монтана са на постоянен воден режим заради завишено съдържание на арсен във водата. Това са селата Кобиляк, Громшин и Бели брод в община Бойчиновци, допълни инж. Валери Иванов.
При справка с бюлетина на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за състоянието на водите в комплексните и значими язовири става известно, че другият голям водоизточник в региона - язовир Огоста, който не се използва за питейно-битови нужди, е пълен на 24,83% полезен обем. Общият обем на водоема е 506 000 000 кубични метра, а към момента в него има 176 005 000 кубични метра вода.