© МРРБ

Финансиране за изпълнението им получават: Бургас, Карнобат, Несебър, Варна, Велико Търново, Лясковец, Свищов, Бяла Слатина, Габрово, Бобов Дол, Вършец, Велинград, Пазарджик, Брезник, Долни Дъбник, Калояново, Карлово, Кричим, Русе, Силистра, Сливен, Баните, Годеч, Гурково, Чирпан, Антоново, Свиленград, Хасково, Каспичан, Шумен, Самоков, Хитрино и Благоевград.

Около две трети от тези 125 споразумения са за модернизиране на ВиК инфраструктура за близо 42 млн. лв.

В момента МРРБ сключва с предимство споразумения за проектите, свързани с ВиК инфраструктура, каза по време на подписването министър Коритарова. Тя апелира към представителите на местната власт да приоритизират изпълнението на ВиК обектите. И подчерта, че е необходимо те да бъдат съгласувани с ВиК операторите, за да може тези проекти съвместно да се изграждат, рехабилитират и надграждат, за да няма дублиране и да има предвидимост в рехабилитацията на водната инфраструктурата.

Министър Коритарова посочи още, че във време на промяна на климата, проблемът с водата е всеобхватен и всички заедно трябва да намерим решение и всеки трябва да поеме своята отговорност за това решение, така че тя да не оказва влияние върху доставката на услугата подаване на питейна вода. Тя призова за проява на повече солидарност към населените места, в които има режим на водоподаването, както и за налагане на санкции от страна на местните органи в случаите на нерегламентирано пилеене на питейната вода за пълнене на басейни, поливане и други подобни дейности.

Общата стойност на подписаните споразумения от началото на програмата вече надхвърля 3 млрд. лева. Към момента изплатените средства към общините по нея са в размер на 146,5 млн. лева.