Този път медицинските "Оскари" ще бъдат присъдени за значими постижения на български лекари и екипи, а основната цел на призовете е да подпомогне популяризирането и отличаването на добрите практики в медицината, както и успехите на българските медици у нас и по света.
Д-р Станимир Сираков заслужи номинацията си със сложните операции, които извършва. Специалистът е само на 32 години, но вече е спасил десетки човешки животи.
"Подобни процедури са алтернатива на класическата хирургия. Работим под рентгенов контрол, който в по-голямата част от света се извършва от интернационални рентгенолози. Чрез този метод се осъществява лечението на мозъчни аневризми, част от някои мозъчни тумори и исхемичен мозъчен инсулт в остра фаза", посочи в студиото на "Денят ON AIR" интервенционалният рентгенолог към УМБАЛ "Св. Иван Рилски" д-р Станимир Сираков.
Специалистът сподели, че прилага съвременния метод от около 3 години, но за първи път извършва толкова сложна операция. За това време чрез него е оперирал 60 деца с по-лека форма на заболявания.
"Лекарският ни екип се е обучавал за тези процедури в чужбина, а сега ги въвеждаме и у нас, за да може българският пациент да има достъп до тях. Освен при 10-годишното детенце, успяхме да извършим същата операция и при 40-годишен мъж. А това се оцени на световно ниво. Получихме поздравления от едни от най-големите имена в лекарската сфера", каза още д-р Сираков.
"А при детенцето е наистина първата такава операция правена на нашите ширини и с такава сложност. Допреди 2011-2012 г. такива пациенти просто се изпращаха за лечение в чужбина” .
Въпреки постиженията си, д-р Сираков разказва, че най-голямото признание е благодарността на пациента. И не крие, че преживява почти всяка човешка история.
"Ваш колега журналист ми съобщи че съм номиниран, което много ме зарадва. По този начин разбрах и за наградите", сподели медикът.
И макар, че е получил десетки предложения за работа в чужбина, д-р Сираков избира да работи в България. Смята, че е достоен претендент за медицинския "Оскар"
Източник: dnes.bg