Рибата и млякото в съчетание предизвикват взаимодействието между белтъчни молекули, които довеждат до лек стомашен дискомфорт. Не при всеки обаче, който е консумирал тези два продукта, се появяват стомашни болки.
Тъй като и двете храни са богат източник на протеини, възможно е при тяхната едновременна консумация в тялото да бъдат предизвикани разнопосочни биохимични процеси, които си пречат един на друг, заради което понякога неприятните последици са вероятни.
Другата възможна причина за нежелания ефект е свързана с риска от натрупване на бактерии в рибата в консерви - Clostridium botulinum или Bacillus subtilis, които могат да попаднат в консервите и да се развият в създадената анаеробна среда.
Но ако и двата продукта са добре съхранявани, за отравяне и дума не може да става. Рядко обаче хората консумират напълно прясна риба. По-често тя е в консерва, замразена, опушена, осолена или изсушена, което прави преминаването ѝ през храносмилателния тракт по-трудно. Това означава, че всякакви съмнителни комбинации с риба не са препоръчителни.
Според някои хора, които често консумират рибата и млякото заедно, няма никаква опасност от съчетанието на двете храни.
В някои страни се предлагат като екзотични блюда маринована риба с прясно мляко и бяла риба в млечен сос. Това показва, че традицията невинаги е на едно мнение с науката.
За трениращите обаче е неприемливо да смесват двата продукта, тъй като това ще забави усвояването на храните от организма. По тази логика не трябва да се съчетават и ориз с месо, яйца и месо, месо и мляко, яйца и мляко.
Аюрведа също смята, че има храни, които не трябва да комбинираме. Учението защитава тази теория, твърдейки, че комбинацията от определени храни в ежедневието може да предизвика алергии и да наруши обмена на веществата.
Аюрведа категорично забранява смесването на риба и мляко, риба и яйца, мляко и плодове, пилешко месо и мляко, плодове и зеленчуци, мед и растителни масла, маслини и мляко, сирене и мляко, месо с риба, хляб или картофи.