Срокът за подаване на декларациите за авансови данъци изтича на 1 ноември, най-късно тогава се внася и данъкът върху получените дивиденти.
Припомняме, че през юли НАП започна масова кампания за проверка на касова наличност – сумите, отчитани счетоводно като налични в касите на фирмите. В рамките на проверките бе установена липсата на над 215 млн. лв. в касите на 271 фирми, други 182 са декларирали, че ще разпределят дивидент и ще внесат дължимия данък в срока за това. Проверките на приходната агенция продължават, като при тях наличните в касите средства се преброяват, описват се всички купюри и се сравняват с посочените в счетоводството.
Фиктивната касова наличност най-често се получава, когато собствениците на юридически лица извършват за сметка на компаниите разходи за лични цели –например скъпи покупки, луксозни почивки и други подобни, за които обаче липсват счетоводни документи, или системно теглят от банковите сметки суми, които не се изразходват за дейността. Счетоводителите отчитат тези пари като фиктивна касова наличност, но при проверка от страна на НАП парите не могат да бъдат представени. Законът дава възможност на юридическите лица да разпределят дивидент към физическите лица - собственици, като заплатят дължимия за това 5% данък, припомнят от приходната агенция.
Друг видим ефект от контролната кампания на НАП е, че все повече счетоводни кантори отказват да правят неправилни счетоводни операции, свързани с касова наличност.
„Постигаме отлични резултати при проверките за касови наличности. Инвентаризациите на касите, които правим в последните месеци сериозно подобряват данъчната дисциплина, благодаря за усилията и професионализма на колегите “, каза по повод ръста на данъците върху дивидентите изпълнителният директор на НАП Румен Спецов.