„Препоръчвам на общините да предвидят мерките и механизмите за изпълнение на предписанията, да представят пред общинските съвети нивото на изпълнение на инвестиционните програми на концесионерите, да подготвят проекти и искания за финансиране от различни източници на неотложните възстановителни работи, както и да предвидят в общинските бюджети средства за превантивни мерки, свързани с ремонт на язовирите, останали в управление на общините“, заяви Малина Николова. Тя представи възможностите на Оперативна програма „Околна среда“ по Процедура „Мерки за въвеждане на решения за превенция и управление на риска от наводнения“ с цел ремонт и реконструкция на защитна инфраструктура и хидротехнически съоръжения, с общ размер на безвъзмездната финансова помощ 20 млн. лв. при 100% финансиране на общините, която ще се обяви до края на 2017 г., като максималният размер на БФП за кандидат е 1 млн.лв.

По данни от извършената експертна проверка едва на 11 от всички язовири не са констатирани забележки по техническото и конструктивното състояние на стената и съоръженията към нея. 28 са язовирите с разрушен преливник /или бърз оток/ шест от тях са в община Борован, 3 в община Бяла Слатина, по 8 в общините Враца и Криводол и 2 язовира, намиращи се в община Хайредин. Едно от съоръженията, на което е констатирана неизправност е собственост на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Мизия.

Съгласно доклада на комисията, язовирите с работещ основен изпускател са 52, 21 са с технически неизправни основни изпускатели, а при 18 достъпът до основните изпускатели е труден или невъзможен. На 46 язовира са констатирани нарушения по стената, като най-много - 13 са в община Борован, 9 в община Бяла Слатина, 7 в община Враца, 6 в община Криводол, 4 в община Мездра и 3 в община Хайредин. Две от съоръженията са собственост на Сдружение за напояване „Гайтан“и „Напоителни системи“ ЕАД – клон Мизия, а 1 е частен. Язовирите със скъсани или прорязани стени и недовършена процедура по извеждане от експлоатация са общо 9 броя.

На базата на извършената проверка, комисията за обследване на техническото и експлоатационно състояние на язовирните стени и съоръженията към тях е изготвила предписания с краен срок на изпълнение 30 септември 2017 г.

На 42 язовири е предписан ограничен режим на завиряване, 52 са водните съоръжения с препоръка да се почисти или допочисти пречещата дървесна или храстовидна растителност по стената. Продълбочаване на леглото на преливника и/или отводящия канал след основния изпускател е предписано на 21 язовири, а насипване, подравняване и уплътняване на короната на язовирната стена е необходимо на 7 язовири. Язовирите в технически неизправно експлоатационно състояние, за които е предписано да се свика Експертен технически съвет, който да вземе решение относно бъдещата им експлоатация са 12 бр. Да се възстанови язовирната стена и съоръженията към нея съгласно изготвен проект е предписано на язовирите „Гарвански геран“ и „Езерска падина“, собственост на Община Борован, „Лесура“ – собственост на Община Криводол, както и на язовирите „Бързина“ и „Рогозен 1“, чийто собственик е Община Хайредин.

„След наводненията в област Враца през 2014 година, три общини са подали искане до Междуведомствената комисия към Министерски съвет за финансиране на ремонтно-възстановителни работи по язовири, общинска собственост“, отбеляза Анатоли Георгиев, експерт в Областна администрация – Враца. Той представи измененията в Правилника на комисията и новите възможности за подпомагане от страна на държавата за превенция на бедствията.

Областна администрация – Враца следи състоянието на язовирите и реките във всички общини, синхронизира действията на силите за защита, на кметовете на общини и на кметовете на населените места. „Проблемът е водещ и ние всички трябва да осмислим действията, свързани с отстраняване на техническите неизправности на язовирите“, поясни Малина Николова и призова кметовете на общини да вземат лично участие в работните срещи.

„Във Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, областните управители имат правото на съвещателен глас. Ангажирам се, при подадени заявления от страна на общините, да участвам в заседанието и да изкажа мнения и предложения с цел осигуряване на финансиране“, категорична беше Малина Николова. Тя поясни, че на кметовете на общини Областна администрация - Враца може да оказва методическа помощ при кандидатстването по Оперативна програма „Околна среда“.