В споразумението се посочва, че ще бъдат осигурени благоприятни условия за по-нататъшно развитие на двете страни в областта на търговията, промишлеността, производството, инвестициите, селското стопанство, както и обмен в областта на образованието, науката, изкуствата, спорта, туризма и местното самоуправление. Добрите взаимоотношения между двата града датират от 1967 година.
„Благодаря, че приехте нашите бежанци, нашите деца и жени, които ги чакаше смърт на територията на Украйна, заради нападението на Москва“, обяви след подписването Артем Семенихин.
На срещата, която се състоя в сградата на общинската администрация, двамата проведоха разговор относно помощта, от която се нуждае Конотоп.
Кметът Семенихин сподели какво е състоянието на жителите в момента, както и какви загуби са претърпели от началото на войната между Украйна и Русия. Той благодари за подкрепата на Мездра и България и изрази надежда за добро бъдещо сътрудничество, каквото са имали и до момента.
Аспарухов обясни, че въпреки че населението на Конотоп в момента се нужда е от всякаква помощ като водоноски, техника и др., единственото, което е поискал неговият украински колега е през лятото тук да бъдат приети за около седмица 50 деца. Той изрази и надежда, че Украйна ще бъде приета скоро в Европейския съюз и заяви, че след края на войната ще помагат с каквото могат за възстановяването на Конотоп.
Артем Семенихин е в Мездра на еднодневно посещение по покана на ръководството на Общината. Той взе участие в празниците „Мездра – май“ и в отбелязването на Деня на Европа – 9 май. По-рано през деня той присъства и на отбелязването на „100 години гимназиално образование в Мездра“ с идеята да се осъществи впоследствие връзка между учебни заведения в двата града. По-късно пред деня трябва да се срещне и с украинския посланик в България, с когото да обсъдят начините за координиране и изпращане на помощ за населените места в региона на Конотоп. По думите на Семенихин това е 110 хиляден град, който е бил обсаден, но не е превземан от руските войски.