Въпреки сравнително ниската цена местните хора предпочитат да продадат продукцията си на търговците от Букурещ, Гюргево и Брашов и на представителите на големите търговски вериги, за да си спестят транспортни разходи до борсите в Първенец и Огняново.
Бялото десертно грозде в Пазарджишка област тази година се продава между 1,30 и 2 лв. за кг, като според производителите причината за по-високата цена в сравнение с Реколта 2016 е измръзването на част от десертните сортове като болгар и брестовица в районите на селата Карабунар, Виноградец, Калугерово, където освен винени се отглеждат и десертни сортове лозя.
В района на Благоевград пък пристигат бусове с гръцка регистрация. Мерлото и кабернето вървят по 0,70 до 0,80 лв. за кг., а болгарът - 1 лв. за кг. По-голяма част от реколтата е спазарена и изкупена направо от масивите, а производителите са доволни от цените.
Това, което не е продадено, ще заменят за други продукти с производители на картофи, боб или дърва за огрев. Така се подсигуряват за зимата.
Подобни са и цените в района на Монтана и Лом - от 0,80 лева до 1, 20 лв. за кг. На импровизираните пазари до самите лозя в Ломско килограм мерло или каберне може да се купи за лев и дори гроздето да бъде смляно на място и насипано направо в бидоните на любителите на домашно вино.
Според стопаните тази година гроздето е с по-висока захарност, която достигна 25-26%.
Най-добрата реколта за последните пет години отчитат и винопроизводителите в Пловдивска област. Според бранша всички сортове са с отлични показатели, а това вещае повече продажби.
"Цялостното реколтата е много добра 0 и за белите, и за червените сортове. Това се дължи на големите амплитуди в момента между ден и нощ. Когато имаме такива големи амплитуди, се получават екзотични аромати в белите вина", обясни управителят на една от винарските изби в Брестовица Димитър Кючуков.
Източник: dnes.bg