На снимката се вижда, че закуските са само тестени, а част от тях - с видимо съмнително качество. Тя бе споделена стотици пъти, а коментарите под нея са основно негативни.
Движението Food Revolution Bulgaria, на чиято страница бе публикуван фотоматериалът, е подело кампания "Знаем ли какво ядат децата ни в училище". Инициаторите призовават родители да изпращат снимки и от други училища, за да може темата да добие по-голям отзвук
Общинските училища в цялата страна са обвързани с делегираните бюджети, от които са длъжни да отделят средства за осигуряване на една безплатна закуска за най-малките ученици. Тъй като това става чрез обществена поръчка, доставчиците се стремят да предложат най-ниска цена, а това неизбежно оказва влияние и върху качеството.
И тогава изниква въпросът, с какво се хранят децата ни, при задължителното вече целодневно обучение. Има ли контрол и кой го упражнява? Или просто директорите на общинските училища избират най-ниската оферта, за да „пестят“ от разходите за безплатна храна? И кому е нужно това, все пак? Или по-скоро, кому е изгодно? В някои общини за закуска се плащат под 50 стотинки на дете на ден. Възниква въпросът докъде е разумният компромис и кога добрите намерения започват да правят лоша услуга на здравето на децата.
За щастие, съществуват и добри примери, добавят родители. В някои училища например предлагат кисело мляко и плод. В същото време обаче училищните лавки са пълни с нездравословни храни.
Сигнали по кампанията се приемат до 30 октомври. Те могат да се изпращат до специално учредената от доброволци фондация "За храната". Мисията на движението и фондацията е да популяризира идеята на Джейми Оливър за здравословно хранене сред децата.
Източник: offnews.bg