© Aktualno

Индексът за Местна система за почтеност позволява на бизнеса предвидимост и сигурност в инвестиционните им намерения, както и да привлича чуждестранни капитали и активи. Нещо повече - развитието на общините се отразява посредством Индекса и така т.нар. местна система за почтеност се явява основа за устойчиво развитие и стимулиране на конкурентна среда, обясни изпълнителният директор на асоциация "Прозрачност без граници" Калин Славов.

Коя община е най-почтена?

Според резултатите от индекса, който е със стойности от 0 до 5, средният резултат е 3,27 за цялата страна, което е над средното. Начело в класацията като примери за общини са Бургас, Русе, София, Пловдив и Монтана, които са в топ 5. В дъното на класацията са Шумен, Силистра и Кърджали, които са и в риск. Тези числа са на база изчисления от внушителните общо 4779 индикатора.

По отделните институции във всяка община с най-високи стойности на почтеност са кметът (3,82) и общинската администрация (3,89), докато най-податливи на нелоялни практики са бизнесът (2,78) и регионалните медии (2,99).

За сравнение през 2015 г. средната стойност на Индекса е 3,14, което е повишение в резултата за цялата страна, отчете главният експерт на "Прозрачност без граници" и университетски преподавател д-р Ваня Кашукеева-Нушева.

Кметовете отличници

При отделните стойности на Индекса за почтеност сред кметовете с най-високи резултати са тези на Търговище, Русе, София и Добрич, а в рисковата зона са тези на Смолян, Кърджали и Силистра. "Политиката за публичност на условията за нови бизнес инициативи и инвестиции е онзи фактор, който дава основание за повишаване на оценката на редица кметски екипи. Дефицитно остава и участието на гражданския сектор и неправителствените организации. Необходима е равнопоставеност на условията, при които местната изпълнителна власт взаимодейства със местните заинтересовани страни при вземането на важните управленски решения", подчерта още Нушева.

По думите й липсват отчетливи местни практики за борба с корупцията, а напротив - кметовете по инерция прилагат общи национални мерки, които не са достатъчно ефективни по отношение не само на Индекса, но и на практика. Прави впечатление още, че сред общинските кметове с по-високи резултати обикновено са тези, които са новоизбрани и са с нови екипи и/или са с първи мандати начело на конкретните областни градове.

Индексът на Местната система за почтеност се прилага от Асоциация "Прозрачност без граници" от 2015 г. и нееднократно е демонстрирал позитивните резултати в стимулирането на общините към добро управление и ограничаване на корупционните практики чрез създаването на „добра“ конкуренция и обмяната на добри практики между тях. Общините с висока степен на интегритет следва да имат приоритетен достъп до инвестиции и финансиране. Фокус на събитието бе именно борбата с корупцията на местно ниво, което постави и темата с регионалното развитие, инвестициите и оказване на съдействие за развитие на капацитета за ефективно, прозрачно и отчетно управление.

На тазгодишното представяне на Индекса присъстваха парламентаристи, представители на национални институции, НСОРБ, кметове, представители на общинските администрации на общините областни центрове, общинските съвети, областните администрации, местни обществени посредници, представители на неправителствения сектор, бизнеса, академичната общност и медии.

Събитието е част от проект „Индекс на местната система за почтеност – устойчиво бизнес развитие“, осъществяван с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.

Източник: Aktualno