Няколко важни причини, които правят калия задължителен в хранителния ни режим.
Калият помага за протичането и регулирането на баланса на течности. Натрият, намиращ се главно в солта, е важен минерал, който обаче в големи количества предизвиква задръжка на течности. Калият за разлика от натрия регулира този воден баланс и осмотичното налягане в клетките. Това предотвратява техния разпад и стимулира правилното делене.
Правилният обмен на течностите в тялото е от огромно значение за сърдечносъдовата система, кръвното налягане и здравето на кръвоносните съдове.
Важен е и за нервната система. Нервната система работи чрез предаване на електрически съобщения между мозъка и тялото. Тези съобщения се предават под формата на нервни импулси и помагат за съкращаването на мускулите. Рефлексите, сърдечният ритъм – всичко се контролира от нервните импулси.
Витамин K е важен за здравето, защото без необходимите електролити, нервните импулси не могат да бъдат предавани и приемани правилно. Ето защо калият е от такова голямо значение за нервната проводимост.
Регулира сърдечносъдовата система и мускулните съкращения
Нервната система контролира мускулните съкращения, включително тези на сърдечния мускул.
Помага за намаляване на кръвното налягане. Почти всеки втори човек в света страда от хипертония или някаква форма на колебание в кръвното налягане. Калият намалява този рисков фактор за сърдечносъдовата система.
Помага в защитата срещу инсулти и инфаркти Намаленият приток на кръв в мозъка е една от главните причини за инсулт. Всяка година стотици хиляди хора по цял свят умират от мозъчен удар или остават трайни инвалиди. Редица проучвания показват, че богатата на калий диета намалява риска от инсулт с до 25%.
Помага за намаляване образуването на камъни в бъбреците Основният минерал в бъбречно-каменните образувания е калцият. Няколко проучвания по темата сочат, че калиевият цитрат понижава нивата на калций в урината. По този начин калият помага на бъбреците да не отлагат минерали в паренхима си.
Източник: dnes.bg