"Когато водата е кристална, можем да бъдем сигурни, че в нея има хлор, което е най-малкото на минимума. Трябва да внимаваме за хлъзгави повърхности около басейна и острите ръбове по края на басейна“, отбеляза Румяна Борисова експерт по изграждане и поддръжка на басейни.

Нивата на pH и хлор могат да бъдат измерени с леснодостъпни тестови ленти, а точността на капковите тестери е сравнима с тези, направени при лабораторни условия

"Прехлорираните басейни са точно толкова опасни, колкото и басейните, в които липсва напълно хлор. Там където липсва хлор, можем да хванем абсолютно всякакъв вид инфекция. Първото, което се развива почти навсякъде е ешерихия коли и оттам вече всички останали бактерии и вируси“, обясни Румяна Борисова.

Регионалната здравна инспекция регулярно проверява басейните и почти никъде у нас няма басейн без никакъв хлор, допълни експертът.

По думите ѝ обаче повечето публични басейни са прехлорирани, което също може да бъде опасно за човека, тъй като хлорът е биоциден и токсичен в големи количества химикал.

Въпреки честите проверки, експертите твърдят, че е необходимо и всеки да наблюдава състоянието на водата в басейна преди да се реши да влезе в нея.


Източник: focus-news.net/