Правила за използване на сач

Преди да сложите нещо за печене в него, трябва да го намазните обилно, след това да го сложите на да се изпече на слаба мощност. Тези две дейности е нужно да се повторят няколко пъти. Да не ви притеснява количеството мазнина, която ще установите, че е поел сачът.

Друго много важно правило е да не оставяте горещ сач върху студена повърхност, за да не се спука. Използвайте за целта дървена дъска или специална подложка.

Сачът не се мие в съдомиялна. Запознати с ползването на съда твърдят, че той трябва само да се забърсва след използване. Това е и редовната практика в ресторантите. Тези, които смятат, че това е нехигиенично, съветват в съда да се налее вода и да се сложи във фурна, където да се загрява в продължение на половин час. След това да се измие само с вода.

Готвене на сач

Сачът е универсален съд. С него може да се готви във фурната, на котлона, в жарта на огнище, на барбекю. Навсякъде, където ви есе прииска можете да си приготвите вкусотии на сач. Стига да се съобразите с правилата, споменати по-горе. Има и някои допълнителни изисквания при използването на сач за готвене.

1. Ако всички продукти за ястието вече са били обработени термично и искате да използвате сача във фурната или на котлона, пуснете ги на умерена мощност.

2. Ако продуктите са в сурово състояние, съдът трябва да е студен и нагряването да става постепенно.

3. Както вече споменахме, сачът е глинен, а този материал задържа топлината дълго време. Дори и след като бъде изваден от фурната или свален от котлона, ястието продължава да се готви поне още 20-30 минути. Имайки предвид това, свалете сача от огъня поне 10 минути преди готовността на ястието. До пълното приготвяне на ястието можете да дооформите визията му – да настържете кашкавал, сирена, да сложите някои допълнителни продукти.

Любими рецепти за сач

1. Гюзлеми на сач

Това е изключително вкусно балканско ястие. Някои ще спорят, че е с турски произход, но това няма толкова голямо значение при приготвянето му. Гюзлемите са банички, приготвени на сач. Плънката им може да бъде по избор на готвача – кайма, картофи, коприва, извара или сирене. По традиционна рецепта се ползва домашно тесто, от което се правят фини кори. Но за да стане по-бързо, спокойно можете да използвате кори от магазина.

Слагате избраната от вас плънка и се пекат от двете страни. Всичко става за минути.

Съставки:

  • Точени кори – 1 пакет;
  • Плънка – 100 гр;
  • Масло.

Начин на приготвяне:

  • Корите се разделят на две. Всяка половинка се маже с масло и се слага плънката.
  • Прегъват се последователно лявата и дясната част на кората по ширина, като не пропускате да мажете с масло. Трябва да се получи квадрат. Отново мажете с масло от външната страна и се пече на предварително загретия сач.
  • Всяка страна на баничката се пече не повече от 3-4 минути.

2. Сач по родопски

Феновете на месото са единодушни, че тази рецепта е божествена.

Съставки:

  • Свинско месо – 2 кг;
  • Чушки – ½ кг;
  • Гъби – ½ кг;
  • Лук – 300 гр;
  • Домат -3 бр.

Начин на приготвяне:

Подгответе месото както го харесвате – нарязано на по-ситни парчета, на по-едро или мариновано.

Сачът трябва да е подготвен за печене и сложен във фурната на слаба мощност с приготвеното месо.

Следете кога месото ще придобие златист цвят и сложете чушките лука и гъбите, които предварително сте задушили. Довършете печенето в умерена фурна.