
Национална програма „Бъдеще за таланти“ е ориентирана към подготовка на ново поколение креативни учители, чрез които да се създаде мрежа от национални и регионални школи за обучение на талантливи ученици за олимпиади в областта на математиката, информатиката и природните науки.
Заложени са обучения за ученици и учители с интереси към математика и информатика. Програмата предлага провеждане на 96 регионални школи по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда и биология и здравно образование, както и 4 национални лагер-школи по математика и по информатика и 3 по физика и астрономия, по химия и опазване на околната среда и по биология и здравно образовани
С Национална програма „Умения на фокус“ се създават възможности за развитието на умения и надграждане на компетентности, придобити в обучението, свързани с четивната, с научната и с финансовата грамотност. Целта е учениците да могат да прилагат знанията си в практически ситуации. Заложените дейности предвиждат формиране и развитие на финансова грамотност и икономическа култура у децата и учениците и увереност при управление на личните финанси. Не на последно място се цели и създаване на подходяща среда за мотивиращо обучение, чрез което да се изградят желание и навици за четене.
Национална програма „Сигурност“ е насочена към повишаване на компетентностите на учители и ученици по отношение на киберсигурността. Целта е те да умеят да разпознават и да реагират правилно при киберзаплахи, както и да се подобри защитата на личните данни. Друг акцент е повишаване на охраната в образователните институции чрез технически средства и постигане на ефективен контрол в случай на инциденти. Предвижда се и включване на над 1400 педагогически програми и обучения по социално-емоционална подкрепа.
По НП „Квалификация на педагогическите специалисти“ са планирани нов вид обучения - на училищни психолози и педагогически съветници за работа по програми за превенция на вейпинга и употребата на наркотични вещества. Ще има квалификации и за използване на нови технологии и изкуствен интелект в образованието.
В НП „Заедно в изкуствата и в спорта“, по която се насърчават дейности в спорта и изкуствата, е разработен и отделен модул за ученици със специални образователни потребности.
По програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ ще могат да се създават центрове за хуманитарни науки, които включват кабинети и класни стаи по български език и литература, чужди езици, история и цивилизации, философия.
Останалите програми са „Система за национално стандартизирано външно оценяване“, „Ученически олимпиади и състезания“, „Хубаво е в детската градина“, „ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование”, „Заедно за всяко дете“, „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала”, „Иновации в действие“, „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“, „Без агресия за сигурна образователна среда“, „Подпомагане на общините за образователна десегрегация“, „Без свободен час“, „Роден език и култура зад граница“, „Професионално образование и обучение“, „Обучение за ИТ умения и кариера“, „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“, „Неразказаните истории на българите“, „България - образователни маршрути“ и „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“.