"В първия ден, когато дойдох в министерството поисках от колегите да започнат да правят поръчки по ЗОП за зимното почистване, тъй като зимното почистване е изключително игнорирано в цялата тази обстановка", разказа Шишков.
Според него, очакванията са били, че Народното събрание ще отмени крайния срок 30 септември и ще даде възможност да се удължат договорите за текущи ремонти, така че да влезе и зимното почистване към тях.
"Беше направен опит да бъде принудена държавата за втори път да удължи срокове на едни договори, които бяха договорени да бъдат прекратени през май – юни тази година, да бъде поставена държавата в положение да бъдат втори път продължени. Но тъй като няма решение на НС, нямаме друга избор и тръгнахме веднага да правим тези поръчки по ЗОП", обясни той.
Служебният министър каза, че бил информиран, че се готвят поръчки за следващите три години, които не са от зимата , а от пролетта и подчерта, че предишното ръководство на АПИ въобще не са се интересували от зимното почистване. "Най-вероятно са очаквали, че държавата ще бъде принудена да продължи договорите", коментира той.
По повод публикуваните от АПИ вчера поръчки за пътно поддържане, той съобщи, че ще поиска от новото ръководство на агенцията да бъдат разгледани, защото той не е дал съгласие. "Единствено съм поискал тези поръчки да бъдат предоставени за преглед, защото старите са изтекли и трябва да има договори за следващите 3 години", добави министърът. По думите му, сумата от 2.4 млрд. е прогнозна сума за следващите 3 години, което само за себе си, не е проблем. "Проблемът може да възникне от условията на договорите, които искам новото ръководство на АПИ да провери", заяви министър Шишков.
Министърът уточни, че договорите за зимно почистване ще бъдат само за зимно почистване. Те ще бъдат с отделна поръчка по ЗОП. Това което са пуснали от предишното ръководство на АПИ, е за договори, които трябва да се сключат за периода от пролетта нататък и те не се застъпват с тези за зимното почистване, поясни още Шишков.
Той е категоричен: "Трябва да има абсолютна сигурност, че ръководството на АПИ работи в една посока с държавата и това не означава, че ние работим срещу фирмите". Когато има две страни – възложител и изпълнител, не трябва да има трета страна, която да е балансьор между тях и да е част от възложителя, поясни министърът.
Източник: actualno.com