Жълтата бюлетина е глобален полицейски сигнал, който алармира за изчезнали лица. Тя играе съществена роля в международното сътрудничество за откриване на хора, които са изчезнали поради различни причини, като родителски отвличания или криминални действия. Този механизъм е от особена важност, когато съществува вероятност лицето да пътува в чужбина, тъй като издирването обхваща повече от 190 държави, членки на Интерпол.

Какво представлява жълтата бюлетина?

Жълтата бюлетина на Интерпол служи за издирване на хора, които са изчезнали при подозрителни обстоятелства или поради криминални причини. Тя също така може да се използва за идентифициране на лица, които не могат сами да се идентифицират – например, ако са в безсъзнание или имат психични проблеми. Генералният секретариат на Интерпол публикува известието в своята база данни, с което предупреждава всички полицейски служби в страните членки.

Жълта бюлетина - ценен инструмент на правоприлагащите органи

  • Жълтата бюлетина дава висока международна гласност на случаите
  • Подават се сигнали за отвлечените/изчезналите до граничните служители, което затруднява пътуването
  • Държавите могат да изискват и споделят важна информация, свързана с разследванията

Как се издава жълта бюлетина?

Процесът започва с подаване на искане от страна на националната полиция в съответната държава до Националното централно бюро на Интерпол. След предоставянето на нужната информация, която включва данни за изчезналото лице и обстоятелствата около изчезването му, бюрото предава случая на Генералния секретариат. Министерство на вътрешните работи (МВР) посочва, че въвеждането на необходимите данни в системата на Интерпол отнема около 30 минути. В този кратък срок се активира международното издирване.

Жълта бюлетина в България

Към 11 септември 2024 г., според информация от МВР, има активни 177 жълти бюлетини, издадени от българските власти, от които 158 са за български граждани. Издирването на лица чрез жълтата бюлетина се осъществява главно по искане на териториалните структури на МВР. От ведомството подчертават, че не се води статистика за броя на издирените лица, а процесът на откриване често включва сътрудничество със страни от Шенгенското пространство, което използва Шенгенската информационна система.

Статистика за изчезнали лица в България

Не се наблюдава особена динамика в броя на обявените изчезнали лица в България през последните години. През 2022 г. са обявени 770 български граждани за безследно изчезнали, като 697 от тях са били открити. През 2023 г. този брой нараства до 799 лица, от които 692 са открити. За периода от 1 януари до 12 септември 2024 г. са обявени 621 лица, като 517 от тях са били издирени успешно, съобщиха от пресцентъра на МВР за Vesti.bg.

Международно сътрудничество и координация

Българските власти поддържат добро ниво на координация с Интерпол по отношение на издирването на изчезнали лица, посочват от МВР. Дирекция "Международно оперативно сътрудничество" към МВР играе ключова роля в обмена на информация и съвместните действия по тези случаи. За изчезналите лица, които могат да се намират извън границите на България, Интерпол осигурява незаменим инструмент за координация между международните правоохранителни органи, допълват от ведомството.

Как да подадете сигнал за изчезнало лице?

Ако искате да съобщите за изчезнал човек, първата стъпка е да се свържете с местната полиция. След като се събере необходимата информация, полицията може да се обърне към Националното централно бюро на Интерпол, за да стартира процеса по издирване с жълта бюлетина, ако съществуват основания за международно издирване.

Жълтата бюлетина на Интерпол е мощен инструмент за правоприлагащите органи, който дава възможност за глобално разширяване на усилията по издирване на изчезнали лица. Координацията между българските и международните органи, както и ефективната система за обмен на информация, правят жълтата бюлетина жизненоважен ресурс при случаите на изчезвания, особено в трансгранични ситуации.