В интервю за БТА доц. Петровска споделя, че Институтът има заявки за следващата година за търсени хибриди царевица, които са заложени за производство. Изказа притесненията си, че годината е много сушава и не се знае каква ще бъде реколтата. По нейните думи очакваната реколта ще бъде редуцирана - при нормални добиви от 800-900 килограма от декар, очакванията са да се получат към 500 килограма от декар.
"Нашата селекция е създала хибриди за условията на нашата страна, т.е. за типичните засушавания, за типичните климатични промени. Нашите хибриди са конкурентни на западните, особено като цена, която е една трета от тази на западните хибриди. Като добиви не отстъпват при интензивен тип на отглеждане - те вървят с пакета от растително-защитни мерки", отбеляза директорката на научното звено, което е част от Селскостопанската академия - София.
Според нея Институтът има много важно значение за зърнопроизводството и животновъдството като единствен в България, който е специализиран за селекция на царевица. От няколко години се забелязва повишаване на пазарния дял, но трябва време да се наложат българските хибриди с подкрепа от МЗХГ.
Доцент Петровска уточнява, че има идеи как българската селекция да получи държавна подкрепа. Според нея рекламата на нашите хибриди не е достатъчна, нямаме тези средства, които влагат другите. "Ние разчитаме на качеството на нашите хибриди и това че са създадени за конкретните условия на страната. Сега имаме 14 хибрида, които можем да предложим в най-търсените групи царевични хибриди. С подкрепата на държавата и на Селскостопанска академия, Институтът по царевицата в Кнежа има бъдеще", е категорична директорката.
Източник: БТА