Това следва от отговор на Националното тол управление до Съюза на българските автомобилисти по повод тяхно запитване. Причината да няма електронно правоприлагане е, че все още има действащи хартиени винетки. След като плановете за трансформирането им в електронни бяха преразгледани, в базата данни на тол управлението няма информация за водачите, които са изрядни на база старата организация за плащане на пътуването по пътищата.
При това положение хиляди автомобили с хартиени винетки излизат като нарушители, а при комуникация по пощата няма как да се отсеят неизрядните.
Глобите към днешна дата
Както е известно, от началото на годината контролът за плащането на ползването на пътищата се осъществява основно от служители на тол полицията чрез стационарни и мобилни камери. По снимки от монтираните на рамки над пътищата средства за заснемане глоби ще започнат да се налагат от следващата година.
До края на годината каращите без винетка ще се санкционират на място. Ако това бъде направено от служителите на т.нар. тол полиция, на нарушителя ще му бъде предложено да заплати компенсаторна такса на място, която за лек автомобил е 70 лева.
Плащането може да стане само с дебитна или кредитна карта. Ако не бъде платена на място, компенсаторната такса може да бъде погасена по банков път в срок от две седмици. При положение че в този срок няма плащане, влиза в сила наказателно постановление, което за леките автомобили е 300 лева.
От националното тол управлението напомнят, че хартиеният винетен стикер трябва да остане залепен на предното стъкло на автомобила до изтичане на валидността му.
Как се купува електронна винетка
Тук е моментът да припомним, че към момента електронни винетки могат да се купят през сайта bgtoll.bg и специално разработено мобилно приложение. Плащането в тях ще може да става с дебитна или кредитна карта, както и с банков превод.
От Агенция "Пътна инфраструктура" уточняват, че при положение че се плаща с карта, това може да стане и броени минути преди пътуването, но ако се разчита на банков превод, е добре той да бъде направен няколко дни преди тръгването. Важно е, преди да се потвърди плащането, да се провери дали номерът на колата е въведен правилно, тъй като при грешка парите не се възстановяват.
Електронна винетка може да се купи от терминали за самотаксуване в търговските обекти, както и на каса в познатите досега места - бензиностанции, пощенските клонове, областните пътни управления, easypay, офиси на А1. Хубаво е, преди да потеглите на път, да проверите на сайта bgtoll.bg или в мобилното приложение дали за автомобила ви има информация, че е с винетка.
Цените на винетките не се променят, като за леките коли годишната струва 97 лева, тримесечната - 54 лв., месечната - 30 лв., а седмичната - 15 лв. Нова е уикенд винетката с цена 10 лева, която важи от 12 часа в петък до полунощ в неделя.