Експедицията се организира всяка година, съвместно с други организации и държавни институции и има за цел да се извръши мониторинг и да се съберат данни за корморановите и чапловите колонии по Дунавските острови, за гнездата на морския орел, както и за гнездящите по пясъчните коси речна и белочела рибарка, речен дъждосвирец, кокилобегач, саблеклюн, стридояд и др. Специално внимание бе обърнато и на къдроглавите и розовите пеликани, които се струпват в района по това време на годината.
По време на експедицията екипът на БДЗП установи успешен гнездови сезон за корморановите и чапловите колонни, разположени на български и румънски острови по река Дунав. Голяма част от малките на големите корморани успешно бяха излетяли, докато малките на някои видове чапли, както и на лопатарките, все още бяха в гнездата. Успешно беше извършен и мониторинг на гнездовищата на морския орел по реката. Беше регистрирано присъствие на този величествен вид в традиционните му гнездови територии. Нивото на река Дунав беше ниско, което спомогна за появата на множество пясъчни коси, отрупани от корморани, чапли, пеликани, сиви гъски, патици, чайки и рибарки. Общо 235 къдроглави и 80 розови пеликани бяха преброени от екипа на БДЗП. Голяма част от установените речни и белочели рибарки, както и саблеклюни и кокилобегачи мътеха своите яйца върху пясъчните коси, а речните дъждосвирци и стридоядите обгрижваха своите малки. Данните бяха събрани с мобилното приложение SmartBirds Pro на БДЗП, което улесни обобщаването и анализирането им.
През 2023 г. експедицията си постави още една изключително важна мисия – да привлече вниманието на хората към нуждата от опазване на застрашения къдроглав пеликан и неговите местообитания. Затова по време на проучването важна спирка бе град Тутракан, където екипът на БДЗП проведе събитие с деца, за да ги запознае отблизо с вида и да разкаже повече за новосформираната колония близо до града – в Защитена местност „Калимок-Бъшлен“. Това лято местността приюти най-голямата колония на къдроглав пеликан в страната. На поставените наколни дървени платформи загнездиха 79 двойки, които успешно отгледаха 107 малки.
Източник: БДЗП