Общо 462 мероприятия са отчетени за двата летни месеца през тази година, в сравнение с 2023-та, когато те си били 295. Българските граждани, които са посетили Регионалния исторически музей във Враца са 2628 за юли и август (с 200 повече от миналата година по същото време), а чужденците са 126 души. Приблизително толкова са били и през 2023-та. Близо петдесет беседи са изнесли музейните работници за двата летни месеца.

За периода е продължило осъществяването на археологическото наблюдение на изкопните дейности по проект „Газопровод, свързващ подземно газохранилище Чирен със съществуващата газопреносна мрежа в района на с. Бутан“. Експедицията се реализира от два екипа, включващи археолози от РИМ – Враца.

През месец септември, в зала „Нова история” на музея са експонирани информационни табла, представящи информация, свързана с Деня на съединението. Подобни се подготвят и за Деня на независимостта.

Подготвя се и временна експозиция, посветена на 115 години от рождението на фотографа Кирил Чернев, която ще бъде разположена в зала „Нова история“, в края на месец септември.

Етнографско-възрожденският комплекс „Софроний Врачански“ беше една от локациите по време на провеждането на второто издание на градския фестивал „Open Vratsa“ и лично аз много подкрепям това сътрудничество, допълни Георги Ганецовски. „Момчетата, организатори са много коректни и идейни. Успяха да реализират великолепна изложба на площада пред комплекса, посветена на Петър Дограмаджиев – забележитилен архитект на Враца, бих казал гений, чиито замисъл е оставил емблематични сгради тук в града“, каза директорът на музея.

РИМ – Враца е и основен организатор на провеждащото се тази събота и неделя осмо издание на Международния фестивал за древни култури „Слънцето на Тодорка“, в местността "Валога" край село Оходен, община Враца.