„Статистиката на общоевропейско ниво сочи, че на годишна база средно се регистрира по един фатален инцидент с дете и по 3-4 със сериозни последици. Може би не подозираме, но връзките може да се закачат за врата на превозното средство, на спиците на велосипед или за толкова модерните напоследък тротинетки, по катерушки, докато тичат в коридора или в двора на училището, в резултат на което да се спънат, да паднат и това да доведе до физически травми и дори до фатални удари на главата. При усукване около врата пък може да се стигне до задушаване.“, обясни експертът.
Тя уточни, че правила по отношение на връзките в облекла за деца до 14-годишна възраст са залегнали в европейски стандарти за безопасност, които касаят проектирането и изработката на дрехи за най-малките и подрастващите.
За учениците до 14-годишна възраст облеклата следва да нямат еластични връзки в качулките или около врата на дрехите, както и каквито и да било колани с дължина над 36 cm. Рискови ситуации могат да създадат също блузи и панталони с връзки и шнурове, които се влачат под ръкава, крачола или подгъва на дрехата. Връзките и шнуровете в долния подгъв на панталони с дълги крачоли трябва да са изцяло от вътрешната страна на дрехата.
Ако родителите вече са закупили стоки, които е възможно да са опасни, може да опитат да ги преработят така, че да отстранят създаващите рискови ситуации елементи, препоръчват още от „Ние, потребителите“.
Липсата на информация за производителя, а за стоките от внос – и за вносителя, е знак, че изделията може да са опасни. Непознатите за Европейския съюз брандове също може да са рискови, тъй като няма сигурност, че произведените под тях стоки отговарят на стандартите за безопасност в Общността.