Някои от случаите, при които може да възникне подобна ситуация, са ако ползваме право на данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност, облекчение при доброволно осигуряване и застраховане, облекчение за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, дарения и данъчното облекчение за млади семейства.
Според изискванията в декларацията има определено място, където можем да посочим от каква отстъпка и за какво искаме да ползваме. За да ни върнат от НАП парите обаче ще трябва да приложим всички необходими документи, които да доказват платените суми от нас. Такава бележка например може да бъде издадена от застрахователното дружество, с която да докажем колко пари сме платили застрахователна премия.
Според Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) можем да намалим сумата (годишни данъчни основи), която държавата всяка година ни облага с 10% данък с внесените през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии по договори за застраховки „Живот“. Това означава, че ако имате 5000 лв. годишна данъчна основа, а тази сума се получава, когато от всичките ви доходи се приспаднат осигуровките, които е трябвало да внесете за своя сметка - здравни и пенсионни, ще дължите 500 лв. данък на държавата.
Ако обаче сте си направили животозастраховка и сте внесли 300 лв. годишна премия, сумата, която ще дължите на НАП, ще бъде в размер на 470 лева. Това е така, защото от 5000 лева се изважда застрахователната премия и с 10% данък ще бъде обложен само остатъкът, а именно 4700 лева.
Тук обаче е тънкият момент. Ако са ни удържали данъци всеки месец, то накрая НАП трябва да ни даде пари. Ако пък плащаме налога си в момента, в който подаваме и декларацията си, то просто ще платим по-малка сума.
Най-бързо и лесно по Интернет декларация се подава с персонален идентификационен код (ПИК), а крайният срок за подаването на документите e 30 април 2018 г.