Доброволната работа по осъществяването на проекта сплотява местните граждани, създава връзки помежду им, помага им да опознаят собствения си град по-добре, да се привържат по-силно отпреди към родната си земя, а създадените статии се превръщат в надежден и сигурен източник на информация.
„Надявам се да послужим за пример и на други прогресивно мислещи общини в България. Инициативата изисква съвместна работа на граждани и институции, млади и стари, професионалисти и ентусиасти. Онова, което ни обединява, е любовта към родния край и се надявам, осъществявайки този проект, да имаме още по-силно усещане за принадлежност към една здрава общност”, коментира кметът на Ботевград Иван Гавалюгов.
Проектът за превръщане на Ботевград в първия уикиград в България включва допълване на съществуващи и създаване на общо над 150 статии за града, както и добавяне на снимки за илюстриране на подготвените материали. Подготвят се и информационни табели с QR кодове, които след сканиране с мобилно устройство препращат към съответната статия в електронната енциклопедия Уикипедия на български и английски език.
С цел да запознаят с инициативата всички заинтересовани граждани, Община Ботевград, съвместно с Библиотека „Иван Вазов“ към НЧ „Христо Ботев 1884” и Уикипедия, организира семинар на 11 октомври от 17:30 ч. в сградата на библиотеката. По време на събитието всички желаещи ще разберат как могат да станат част от проекта „Ботевград – първият уикиград в България”.
На 18 октомври от 10:00ч. и 14:00ч. в сградата на библиотеката ще се проведат обучения на желаещите да участват от специалисти на Уикипедия България. Това съобщи Диана Гешева, която отскоро заема новата длъжност младши експерт „Туризъм” в Община Ботевград. Длъжността бе обявена и към нея имаше голям интерес от страна на кандидати, завършили тази специалност. Най-добре на събеседването се е представила Диана Гешева. Тя е възпитаник на Международното висше бизнес училище. Работила е в туроператорска фирма.
Източник: botevgrad.com