© БТА

Ранената птица е открита на 26 юли. Още същия ден Мариета се обажда на инж. Славова да я информира, че в село Аспарухово е намерен пострадал щъркел, с контузено крило, и е прибран в дома на семейството ѝ, предаде кореспондентът на БТА Елина Кюркчиева.

"Тя ми сподели, че птицата е много уплашена и постоянно лежи", разказа инж. Славова. Под грижите на своите спасители щъркелът бързо започва да се съвзема от преживяния шок, изправя се на крака, става все по-жизнен, храни се. Семейството дори му дава и име – Аспарух, защото е спасен в село Аспарухово.

В първия работен ден на седмицата инж. Славова се свързва с Регионалната инспекция по околна среда и води в Плевен. Още на 31 юли, вторник, ранената птица е изпратена към Спасителния център в Стара Загора за лечение. Според инж. Славова щъркелът вероятно е пострадал, докато се е учил да лети.

"Спазени са всички разпоредби на Закона за биологичното разнообразие, според които лице, намерило екземпляр в безпомощно състояние или мъртъв екземпляр от животински вид от Приложение №3, е длъжно да уведоми най-близкия регионален орган на Министерството на околната среда и водите", допълни старши експертът.

Инж. Славова е категорична, че такива актове на доброта трябва да бъдат показвани и разказвани. "В случая е спазен законът, защото белият щъркел е защитен вид, но не само това е важното, а съпричастността на хората, приютили и погрижили се за една птица в беда", допълни тя.

Източник: БТА