Документът беше подписан в Министерство на енергетиката в присъствието на министър Владимир Малинов. Това ключово споразумение гарантира диверсификация на горивото за блок 6 и следва доставката на горивни касети за реактори ВВЕР-1000 за първото презареждане на блок 5 на АЕЦ “Козлодуй” по-рано тази година, което е важен момент за България, тази година централата празнува своята 50-годишнина.
„Подписването на договора с “Уестингхаус” отбелязва нова ключова стъпка в нашите непрекъснати усилия да диверсифицираме доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй”, каза енергийният министър Владимир Малинов. „Партньорството между АЕЦ “Козлодуй” и световен лидер в областта на ядрените технологии като “Уестингхаус" е гаранция за енергийната сигурност на страната, допълни той. Благодарение на ползотворното сътрудничество с нашите американски партньори постигнахме огромен напредък по отношение на общата ни цел – да направим енергетиката на България независима, подчерта министър Малинов.
“Уестингхаус” е единственият производител в света, който е доставил и пуснал в експлоатация проекти за алтернативно ядрено гориво за реактори ВВЕР-1000. Лицензирането на горивните касети за блок 6 на АЕЦ “Козлодуй” ще отговаря на строгите изисквания на българския ядрен регулатор, като се изпълни Програма за лицензиране на тестови касети.
ОТ МЕ припомнят, че АЕЦ “Козлодуй” е единствената атомна централа в България. Блокове 5 и 6 са с обща инсталирана мощност от 2GW и доставят приблизително една трета от електроенергията в страната. Тези блокове са модернизирани, за да се удължи техния експлоатационен живот с 30 години всеки.
"Уестингхаус” е водещ доставчик на ядрено гориво, осигуряващ уникално диверсифицирано портфолио в индустрията за различни типове ядрени реактори, включително реактори с вода под налягане, реактори с кипяща вода, усъвършенствани реактори с газово охлаждане и водо-водни енергийни реактори. Чрез производствените съоръжения от световна класа в Швеция, Обединеното кралство и САЩ, компанията предоставя иновативни горивни технологии, за да удовлетвори нуждите на клиентите за по-ниски разходи за горивния цикъл, повишена оперативна гъвкавост и ефективност, диверсификация на доставките и устойчиви на аварии продукти.
БГНЕС