Историята на студентския празник в България започва преди 114 години. На 8 декември през 1903 г. за първи път е отбелязан патронният празник на единственото висше учебно заведение у нас тогава - Софийския университет "Св. Климент Охридски". Честването е по повод на 15-годишния юбилей на българската Алма Матер, а датата е определена от Академическия съвет с решение от 30 ноември 1902 г.
Първоначално Софийският университет е бил създаден като Висш педагогически курс към Първа мъжка гимназия в столицата. На 8 декември 1888 г. тогавашното Народно събрание отчита добрите първоначални резултати на педагогическия курс и приема закон за преобразуването му във висше училище.
През 1920 г. у нас се появяват още два университета - сегашните УНСС и Икономическият университет във Варна, а по-късно броят им се увеличава все повече и повече, но студентите запазват датата 8 декември за своя празник.
След 1944 г. е направен опит за промяна на датата със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност, но тази идея не среща успех, защото студентите вече са възприели 8 декември като свой празник. Така през 1962 г. той официално е възстановен.
На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите взема решение, че 8 декември ще е неучебен ден и празник на българските студенти.
Така с годините най-старият университет на България и неговите студенти утвърждават датата 8 декември за празник на всички студенти в у нас.
Освен празник на първото българско висше училище, 8 декември се свързва и със студентските вълнения в Европа по време на Великата френска революция до днес. Също така, 8 декември се свързва и с Пражките събития от1968 г., когато младежите и студентите стават важен фактор в културния живот на Европа.
Друга част от студентите свързват датата 8 декември с убийството през 1980 г на легендарния Джон Ленън, основател на групата от Ливърпул "Бийтълс", превърнала се в символ на протестите на младите хора.
Честит празник на всички бивши, настоящи и бъдещи студенти!