Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение, гласи Кодексът на труда. Тук трябва да се има предвид, че отпускът не може да бъде отложен за по-късно вземане и започва да тече от датата на изписване на детето от болницата, а дните са календарни.

Около половината семейства се възползват от този отпуск при раждане на дете, показва статистиката на ражданията, водена от Националния център по обществено здраве. Според нея, през първото тримесечие на 2024 г. са се родили 11 772 деца.

Все още съвсем малко бащи ползват отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. За първите три месеца на годината те са 863 души. Отпускът бе въведен преди две години и е два месеца. За това време на бащата се полага и обезщетение от НОИ. Тази възможност бе въведена заради изисквания на европейска директива. Според тях, държавите членки трябва да осигурят индивидуално право на отпуск за полагане на грижи за дете на всеки един от родителите с продължителност четири месеца, два месеца от които не могат да бъдат прехвърляни на другия родител. Този отпуск все още е слабо познат и дори се случва счетоводители да връщат бащите с твърдението, че няма такъв отпуск.

Предстои да излезе в Държавен вестник и последната промяна в отпуска по майчинство, засягаща бащите. Тя беше приета преди седмица от Народното събрание и предвижда бащите да имат право да ползват отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст без съгласие на майката. Това ще е възможно в случаи, когато майката/осиновителката е лишена от родителски права или когато правата са предоставени на бащата.

Източник: segabg.com