Само светлият бизнес ще може да получи финансиране от държавния бюджет. Всички, които ще кандидатстват за помощ от бюджета, не трябва да имат задължения към хазната, това заяви вицепремиерът. В момента се разработва безвъзмездната грантова схема, чрез която 50 млн. лв. ще бъдат предоставени на Министерството на туризма, което ще трябва да ги разпределят към крайните потребители - туроператорите и туристическите агенти, стана ясно по време на срещата. Сега се финализират последните процедури, след което туроператорите и турагентите ще могат да подават заявления за субсидиране. Базата за разпределяне на средствата ще е оборотът от предходната година, а процедурата ще е максимално опростена.

Вицепремиерът информира още, че новите правителствени мерки за подкрепа на бизнеса вече са в ход и от днес може да се кандидатства директно за 24-левова дневна помощ за хора в неплатен отпуск заради Ковид-19. Общо 156 млн. лв. от оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" ще бъдат пренасочени към бизнеси за бърза ликвидна подкрепа през следващите три седмици. Към момента 173 млн. лв. са изплатени на 21 000 микро- и малки предприятия по ОПИК. Предстои преразглеждането и на останалите 6000 проекта, кандидатствали по програмата, обясни още министър Николова. И уточни, че над 48 млн. лв. вече са отпуснати на туристическия бизнес по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 по данни от Министерството на икономиката.

Тема на дискусията беше и срокът, в който туроператорите трябва да върнат пари на туристите, в случаите на нереализирано пътуване спрямо разпоредбите на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. Според тях трябва да има удължаване на периода, което да даде на бизнеса глътка въздух. В рамките на срещата беше дискутирана и възможността за изменение на дизайна на мярката 60/40, която за сектор туризъм е 80/20.