Светът отбелязва един от най-необичайните празници – Деня на числото Пи. Датата е избрана заради американското й изписване – 3.14, което съвпада с най-краткия начин за обозначаване на математическата константа, изразяваща отношението на дължината на окръжността към дължината на диаметъра й.
Смята се, че числото е открито от вавилонските магове, тъй като съотношението е използвано при строителството на Вавилонската кула. Недостатъчно точното му изчисляване обаче довело до крах на целия проект. Специалистите не изключват същата математическа константа да лежи и в основата на строителството на легендарния храм на цар Соломон.
Всяка година на 14 март почитателите на числото Пи в САЩ се събират, за да възхваляват неговото съвършенство и да се състезават кой ще възпроизведе най-дълга поредица от цифрите след десетичната му запетая. Световният рекорд по неговото запомняне засега принадлежи на 60-годишен японец, който рецитирал в продължение на 16 часа 100 000 цифри след десетичната запетая.
Числото Пи е ирационално, което означава, че е безкрайно и без повтарящ се модел. То е математическа константа, която представлява отношението между дължината на дадена окръжност и нейния диаметър и обикновено се използва в математиката, физиката и техниката. Името на гръцката буква π се произнася „пи“. π е познато още като Лудолфово число и като Архимедова константа (да не се бърка с Архимедовото число).
Изчислено е до над един трилион цифри след десетичния знак. Предизвикателство е колко цифри от него може да запомни човек. До 31-я знак след десетичната запетая, числото изглежда така 3,1415926535897932384626433832795.
Числото Пи е съотношението между дължината на дадена окръжност и нейния диаметър. Приблизителната стойност на Пи, изразена като обикновена дроб е 22/7. Константата е от съществено значение в областта на архитектурата и строителството и често е била използвана от ранните астрономи.
През 1988 г. физикът Лари Шоу използвал американския модел за запис на календарната дата - първо месеца и после деня 14 март - 3/14 в 1:59 ч., което съвпада с първите разреди на числото - 3,14159...
С времето към традицията са се присъединили ентусиасти от различни сфери в обществото.
Освен Денят на Пи, 14 март е рождената дата на Алберт Айнщайн.