
През всички тези години в читалището са създадени различни дейности за обогатяване на културата. Правят се рецитали, отбелязват се национални и църковни празници. През 1944 година е сформиран духов оркестър, смесен хор, с ръководител Никола Димитров, женска битова група, театрален колектив под ръководството на Тихомир Джурошки, рецитаторска група, както и женска вокална група. Фондът на библиотеката нараства като до 1964 г. вече наброява 3180 тома.
Читалище „Просвета“ и в новото време продължава своята демократична, прогресивна и нарадополезна дейност.
„Част от дейностите са запасени и до днес. Много неща са се случили за тези сто години. Минали са много самодейци през читалището. В момента те са 38 – деца и големи. Всички заедно работим всеотдайно за развитието на читалищния живот в селото, разказа секретар-библиотекарят Елисавета Тодорова.
100-годишнината беше отбелязана в Деня на самодееца. С богата програма жителите и гостите на Ребърково си припомниха историята на читалището и кои са дейците, спомогнали то да бъде зародено и запазено толкова дълги години.
На сцената в читалищния салон се изявиха ДТС „Мераклийчета“ и ТФ „Весели деца“. Специални гости бяха танцьорите от Ансамбъл „Мездра“.
За да уважат празника присъстваха кметът на община Мездра Иван Аспарухов, зам.-кметът Нели Минева, Седефка Петкова - главният експерт „Култура, спорт и туризъм“ в община Мездра, Елена Нанова, директор на Дирекция „Социални дейности и образование“, Мирослав Аспарухов – председател на НЧ „Просвета-1925“ в Мездра, както и бившият председател на градското читалище – Валентин Вълчев.