През януари, когато се проведе общественото обсъждане по темата, Долапчиева мотивира исканите промените на цените за детските градини. Тя обясни, че вследствие нарасналото несъответствие между това, което плащат родителите и това, което доплаща общината за 2015 година от местните данъци са платени повече от 1 млн.лв. за покриване на тази разлика, а за 2016 г. парите вече са минали 1 млн. лв. Долапчиева обясни тогава, че предвидените промени касаят освен таксите за детските градини и ясли и билетите за посещение на някои спортни и туристически обекти и таксата за ползването на диетично и столово хранене. Тя допълни, че „тези такси не са променяни от 2010 гадина, а от тогава цените на хранителните продукти, на горивата и ел.енергията са повишавани непрекъснато и за този период 9 пъти е променена и минималната основна заплата.”

Стопроцентова е вероятността гражданите на общината да заплащат в скоро време по-високи цени за такси в детските ясли и градини, посещения на спортни съоръжения и културно-исторически обекти, диетично и столово хранене и да ползват градския транспорт за билет на цена от един лев. Родителите на малчуганите ще заплащат регулярно по 5 лева към таксата за ясли и градини, независимо дали детето им редовно ги посещава. На 25-ти, идният вторник, след очаквани дебати в зала, общинските съветници ще гласуват промените в цените на услугите и съвсем скоро гражданите на общината ще усетят по джоба си решението им.

Още по време на общественото обсъждане кметът Каменов каза: „Това, което правим е за доброто на града ни, за да разполагаме с повече трябва и да даваме повече“. По думите му през 2010 година споделената отговорност между община и родители за издръжката на едно дете в детско заведение е била 60 % на 40 %. През 2015 съотношението е било 72 % към 28 %, а за 2016 година се очертават 75 % към 25 %. Така че, ще се увеличат ли цените на услугите в общината е въпрос, на който отговорът е „Да". С колко ще скочат цените и от кога, ще стане ясно на 25 юли, след края на юлската сесия на Общинския съвет във Враца.

§ 1. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:

  1. Алинея 1 се изменя и допълва така:

„(1) За ползване на детски ясли и детски градини родителите или настойниците заплащат месечно такси (диференцирана и постоянна), както следва:“

т. 1. придобива следната редакция:

„т. 1. Диференцирана такса за ползване на детски ясли и детски градини в град Враца:

-за покриване разходите за хранене в детски ясли и яслени групи в детските градини- такса в размер на 2,30 лв. за всеки ден от ползването;

- за покриване разходите за хранене в подготвителните групи в детските градини -такса в размер на 1.90 лв. за всеки ден от ползването;

- за покриване разходите за хранене в детски градини- такса в размер на 2.20 лв. за всеки ден от ползването;

- за покриване разходите за хранене в детски градини през летните месеци от деца, подлежащи на училище-такса в размер на 2.20 лв. за всеки ден от ползването;“

т. 2. придобива следната редакция:

„т. 2. Диференцирана такса за ползване на детски градини в селата на община Враца:

- за покриване разходите за хранене в детски градини в селата на община Враца -такса в размер на 1.70 лв. за всеки ден от ползването;“

т. 3. придобива следната редакция:

„т. 3. За ползване на седмична детска ясла - такса в размер на 2,50 лв. за всеки ден от ползването;“

Създава се нова точка 4 със следното съдържание:

„т. 4. Постоянна такса, независеща от броя на посещенията в размер на 5 лв./месечно, дължима едновременно с диференцираната такса по т. 1, т. 2 и т. 3. Таксата не се дължи за подлежащите на задължителна предучилищна подготовка деца, навършили 5-годишна възраст.“

2. Алинея 2 се изменя и допълва така:

„(2) Размерът на диференцираната дневна такса за присъствие по ал. 1, т. 1-3 се заплаща с 50 % намаление за:“

Създава се нова точка 5 със следното съдържание:

„т. 5. Деца, на които двамата родители са студенти, редовна форма на обучение.“

3. Алинея 3 придобива следната редакция:

„(3) Когато децата са две в семейството и посещават едно или различни детски заведения, финансирани от общинския бюджет, диференцираната такса се заплаща в размер на 75 % за всяко от двете деца. Такса в този размер се заплаща и когато единият родител е студент, редовна форма на обучение, за всяко дете.“

4. Алинея 4 се изменя така:

„(4) Не се заплаща диференцирана такса от:“

т. 4. придобива следната редакция:

„т. 4. Трето и всяко следващо дете в семейството, при условие че три от децата не са навършили пълнолетие.“

5. Алинея 5 придобива следната редакция:

„(5) При отсъствие на детето, диференцирана такса не се заплаща за времето, през което то е отсъствало, при условие, че родителите са уведомили писмено директора на детското заведение с молба или медицински документ, представен до 3 (три) дни от издаването му.“

6. Създава се нова алинея 5а със следното съдържание:

„ (5а) Не се заплаща постоянна такса за времето, в което детското заведение не работи поради аварии, ремонт, карантина и други обективни причини, регламентирани със заповед на Кмета на Община Враца или на Директора на детското заведение, както и при отсъствие на детето за периода от 01 юни до 31 август или при боледуване, продължило повече от 1 (един) месец, удостоверено със съответния медицински документ. “

§ 2. Чл. 23Б се изменя така:

„Чл. 23Б. За ползване на храна от детска кухня към детска ясла от „неорганизиран контингент” чрез абонаментна карта се заплаща дневна такса в размер на 1.70 лв.“